Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tiskl letáky proti Lukašenkovi, žije v Česku. „V Bělorusku vám nic nehrozí, můžete se vrátit,“ tvrdí vnitro

Policie zasahuje v centru Minsku (15. listopadu 2020). Foto: ČTK/AP
Policie zasahuje v centru Minsku (15. listopadu 2020). Foto: ČTK/AP

Vladimir utekl z Běloruska už před více jak patnácti lety. Začala se o něj tehdy zajímat běloruská policie poté, co pomáhal s tiskem a distribucí letáků proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Po celou dobu žil v Česku a ministerstvo vnitra mu pokaždé obnovilo status mezinárodní ochrany. Až do letoška. Na konci dubna vnitro rozhodlo, že Vladimir už chránit nepotřebuje, protože situace v Bělorusku se, navzdory loňským neregulérním volbám, zlepšila.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ministerstvo Vladimirovi ochranu roky opakovaně prodlužovalo a uznávalo jeho argumenty, že by mohl být pro své staré činy perzekvován. Podle ministerstva je ale situace v zemi nyní lepší než v době, kdy z Běloruska utekl. A to i poté, co po loňských srpnových volbách režim autoritářského prezidenta Lukašenka násilně potlačil protesty, zasahuje proti opozici a nedávno i lstí donutil přistát letadlo Ryanairu mířící do Vilniusu v Bělorusku, aby mohl zatknout novináře kritického vůči režimu.

„… došlo k takovým zásadním a trvalým změnám situace v zemi státní příslušnosti výše jmenovaného ve vztahu k jím prezentovaným potížím, že udělení doplňkové ochrany již není zapotřebí,“ argumentuje odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Úřad tvrdí, že situace v Bělorusku se sice nedá stále srovnávat se standardy demokratických zemí, situace se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bělorusko

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější