Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Města bourají budovy z karcinogenního azbestu. Bezpečná hranice látky neexistuje, říká lékařka

Demolice hotelu InteContinental v centru Prahy. Foto: Tomas Bajusz, sdružení Občané Prahy 1
Demolice hotelu InteContinental v centru Prahy. Foto: Tomas Bajusz, sdružení Občané Prahy 1

Z azbestu jsou stále postavené stovky budov po celé republice – radnice, zdravotnická zařízení, pošty i školy. Zájem pozornosti budí i probíhající demolice budovy hotelu InterContinental v centru Prahy. Bez dostatečné kontroly každoročně probíhají stovky rekonstrukcí, varuje soudní znalkyně Zoja Guschlová.

Takzvané boletické panely byly za socialismu oblíbeným stavebním materiálem. Nehořlavé, lehké, cenově dostupné. Komunisté jimi opláštili zhruba tři tisíce veřejných budov po celém Československu. Až později se ukázalo, že obsažený azbest je vysoce karcinogenní. A nejvíce nebezpečný ve chvíli, kdy se do něj zasahuje, tedy když se opravuje nebo bourá.

Lidské tělo si s vdechnutými azbestovými vlákny, která nejsou vidět ani cítit, nedokáže poradit. „Azbestová vlákna se při vdechnutí dostávají do plic, a protože jsou nerozpustná, tak se v tkáni ukládají. Neexistuje přitom žádná bezpečná hranice, u které je možné říci, že azbest člověku neuškodí,“ upozorňuje onkoložka Michaela Fridrichová.

U některých lidí stačí ke vzniku rakoviny velmi malé množství vdechnutých vláken. Mohou způsobit rakovinu plic nebo velmi bolestivý karcinom pohrudnice, který je zákeřný v tom, že se většinou vyvine až za 30 až 50 let po vdechnutí škodlivin. Tento nádor je přitom podle lékařů způsoben téměř výhradně azbestem.

V posledních letech se stavby s obsahem azbestu hromadně demolují a města místo nich staví nové budovy. Bohužel ale velmi často bez správného zajištění okolí. „Řádově to jsou nejméně stovky budov každý rok, které se bourají nebo rekonstruují bez dostatečné kontroly

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Architektura

Územní rozvoj

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější