Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Schillerová z rozpočtu obrany škrtla 4,4 miliardy, půlku odsouhlasené splátky za obrněnce

Alena Schillerová má slabost pro muže a ženy v uniformách. Ale spíše pro ty, s nimiž se může vyfotit, než pro ty, kteří potřebují pásové obrněnce. Foto: Facebook Aleny Schillerové
Alena Schillerová má slabost pro muže a ženy v uniformách. Ale spíše pro ty, s nimiž se může vyfotit, než pro ty, kteří potřebují pásové obrněnce. Foto: Facebook Aleny Schillerové

Krátce poté co vláda vzala na vědomí materiál, podle nějž vojsko příští rok za pásové obrněnce v první splátce zaplatí 8,3 miliardy korun, bere ministryně financí resortu obrany více než polovinu této částky. Plánovaný rozpočet na příští rok chce snížit o 4,4 miliardy.

O snížení obranného rozpočtu (respektive o snížení tempa nárůstu) informoval server CNN Prima. Ministerstvo financí nyní pro příští rok počítá s obrannými výdaji ve výši přes 90,7 miliardy korun, zatímco dlouhodobý vládní plán dosud hovořil o cifře téměř 95,2 miliardy.

Mluvčí financí Michal Žurovec pro server řekl, že se šetří napříč rozpočtovými kapitolami a „rozpočet nemá žádné poražené resorty“.

Protože velký podíl obranného rozpočtu je tak jako u ostatních resortů nedotknutelný – ve smyslu, že se jedná o peníze na platy vojáků, provoz techniky nebo splátky už uzavřených zakázek –, týkal by se škrt nákupů nové techniky.

„Oproti výhledu, na který jsou vázané naše plány, je aktuální návrh ministerstva financí nižší o 4,4 miliardy Kč. Doufáme, že i přes složitou ekonomickou situaci bude ještě prostor pro jednání o navýšení,“ tlumočil oficiální postoj mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Resort vedený Lubomírem Metnarem (za ANO) se číslo z prvního návrhu rozpočtu dozvěděl

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Armáda ČR

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější