Deník N

Joe Biden řekl Deníku N: „Pořád nevím, jestli jsem na prezidentství ten pravý“

Osm let strávil jako viceprezident a 36 jako senátor. Joe Biden se ještě definitivně nerozhodl, jestli se v 78 letech zkusí stát i prezidentem. Foto: Christopher Dilts, Flickr
Osm let strávil jako viceprezident a 36 jako senátor. Joe Biden se ještě definitivně nerozhodl, jestli se v 78 letech zkusí stát i prezidentem. Foto: Christopher Dilts, Flickr

Joe Biden je jedním z nejsilnějších trumfů, které má Demokratická strana do souboje s Donaldem Trumpem o prezidentský post. Přesto si bývalý americký viceprezident stále není jistý, jestli by měl kandidovat. „Pořád o tom přemýšlím,“ řekl Deníku N před přednáškou ve floridském Fort Lauderdale. Přinášíme reportáž z osobního setkání s populárním americkým politikem a nejzajímavější pasáže z jeho proslovu.

Je hubenější a tak nějak užší, než jsem čekala, blesklo mi hlavou, když jsem ho v té místnosti mezi lidmi zahlédla poprvé. Bývalý viceprezident přijel do Fort Lauderdale a mnozí doufali, že právě tady oznámí kandidaturu na prezidenta. Vždyť přece platí, že kdo nevyhraje Floridu, nestane se prezidentem.

Zrovna se bavil se starším manželským párem, který přišel přede mnou, a ne a ne ho pustit. Ochranka už z toho začala být nervózní a paní, která měla na starosti plynulý průběh večera, manželům notnou chvíli pohybem ruky naznačovala, kudy se jim nejlépe odejde. A tak se stalo, že Biden ke mně v tu chvíli stál zády.

„Mně to je tak líto, já se tak omlouvám,“ otáčí se na mě a zaskočí mě tou omluvou tak, že se mi v tu chvíli z hlavy vypaří veškeré poučky o tom, jak se mám vedle něj postavit a tvářit, abych s ním měla dobrou fotku. Vytáhnout se, překřížit nohy, zatáhnout břicho, netlačit na bradu – porušila jsem je všechny. Takže mám další fotku, se kterou se zase nebudu moct vytahovat.

„Opravdu se moc omlouvám, že jsem k vám stál zády,“ říká mi s tím svým širokým úsměvem a podává mi ruku. Sevře tu mou oběma dlaněmi, takže mu okamžitě odpouštím něco, za co mě ani nenapadlo se zlobit. „Nic se neděje, samozřejmě. Spíš mi řekněte, jestli budete kandidovat,“ ptám se ho, zatímco mi dá ruku kolem pasu a otočí se do objektivu. „Přemýšlím o tom. Pořád o tom přemýšlím, ještě jsme si doma neřekli definitivní slovo,“ řekne vážným hlasem a sklopí zrak na znamení, že mu to dělá starosti.

Když přijede na Floridu bývalý viceprezident Joe Biden, možná další prezidentský kandidát, americká zpravodajka Deníku N Jana Ciglerová u toho nemůže chybět. Foto: Ian Ibbetson

V tu chvíli se tak nějak nabízí, že ho taky chytím kolem pasu, ale nejsem si jistá, jestli mi ochranka nezlomí rázem ruku. „Můžu vás já taky takhle obejmout?“ ptám se ho. „Smím se vás vůbec dotýkat?“ Podívá se na mě spiklenecky:

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější