Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Starostové i Piráti prosazují ženy do politiky. Nemohu za to, jak delegáti o kandidátech hlasovali, říká Gazdík

Ministr školství Petr Gazdík chce změny v Cermatu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ministr školství Petr Gazdík chce změny v Cermatu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Piráti i Starostové mají vnitrostranickou demokracii, která rozhoduje o kandidátkách, reaguje na kritiku nízkého zastoupení žen poslanec hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, který spolu s pirátským kolegou Jakubem Michálkem stál u zrodu zrodu koaličního programu. Kromě toho Gazdík v rozhovoru s Deníkem N vysvětluje, jak se chystají na dezinformační kampaň, která podle něj bude drsná.

Program koalice Pirátů a Starostů jste představili se slovy, že máte plán, který nám vrátí budoucnost. Česko teď tedy budoucnost nemá?

Bohužel nemá. Stát nefunguje, přesvědčili jsme se o tom v pandemii, kdy většinu věcí zachraňovali spíše dobrovolníci, samosprávy nebo neziskové organizace. Začalo to už loni na jaře šitím roušek. Svého času jsme byli nejhorší na světě, což ukázalo, že klasické řízení nefunguje. Důvěra ve stát je teď minimální. Chceme říct, že energie a zkušenost Starostů a Pirátů může dát státu budoucnost a ukázat lidem, že fungující stát všichni potřebujeme, protože naše životy ovlivňuje každý den, a to neuvěřitelným způsobem.

Jakou roli ve vaší představě budoucnosti Česka hrají ženy?

U programu se musí vždycky vymyslet nějaké klišé. Tady je klišé, že na pódiu byla pouze jedna žena. Starostové i Piráti jsou ty strany, které se skutečně snaží prosazovat ženy do politiky. Osobně si myslím, že bohužel největším nepřítelem žen v politice jsou jiné ženy v politice. Poslancem jsem jedenáct let a vím, že politika není jednoduché řemeslo, musíme tomu mnoho z osobního života obětovat. Podívejte se, jak dopadla celá řada bývalých ministrů nebo premiérů, jejich osobní a manželský život. Chápu, že ženy jsou citlivější a ne vždy toto chtějí snášet. Možná proto je jich méně.

Řekl jste, že to je klišé. V jakém slova smyslu?

Když se představuje program, musí se chytnout vždycky nějaký highlight, o kterém se bude mluvit, utvoří se z něj vlna. Teď se vytvořila vlna z toho, že na pódiu byla mezi lídry pouze jedna žena – Olga Richterová.

Vy tedy nepovažujete za problém, že tam Olga Richterová byla jako jediná žena?

Ten problém má dvě části. Buď máme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sněmovní volby 2021

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější