Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Učitele i spolužáky znám jen jako hlavy na webkameře.“ Vysokoškoláky trápí osamělost, ztráta motivace i úzkosti

Dveřmi staré lékařské fakulty dříve procházeli studenti, kteří hledali psychologickou pomoc v poradenském centru Masarykovy univerzity. Během pandemie konzultace probíhaly online. Foto: Deník N
Dveřmi staré lékařské fakulty dříve procházeli studenti, kteří hledali psychologickou pomoc v poradenském centru Masarykovy univerzity. Během pandemie konzultace probíhaly online. Foto: Deník N

Vysoké školy se po víc než roce znovu plně otvírají, ovšem na obnovení teoretické výuky už je na většině univerzit kvůli začínajícímu zkouškovému období pozdě. Studenti se v době uzavření škol museli srovnávat s online výukou, izolací, chybějícími brigádami i neplánovaným návratem domů k rodičům. Častěji se obraceli na univerzitní poradenská centra s úzkostmi a jinými psychickými problémy.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V jarním semestru čekaly Karolínu státnice a obhajoba bakalářské práce, měla podanou přihlášku na magistra a do toho chodila na online přednášky a do práce. Univerzity byly tou dobou kvůli covidu už víc než rok zavřené, s kamarády ani rodinou se moc nevídala, většinu času trávila s přítelem v bytě v Olomouci.

Práce se kupila, cítila se stále víc ve stresu a její psychický stav se zhoršoval. Nakonec přišel moment, kdy si uvědomila, že „už toho všeho bylo dost“. V neděli ráno před velikonočním pondělím se probudila s myšlenkami na to, že nechce dál žít.

„Nechtěla jsem už existovat. Věděla jsem, že nemůžu dál, že ani moje tělo to nezvládne, protože jsem skoro nejedla ani moc nespala. A rozhodla jsem se, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější