Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Uvolnit vše, co lze, naočkovat i váhající, osekat testy. Co ministrovi chtějí poradit experti, jimž teď má naslouchat

Náměstkyně ministra a přednostka pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Foto: ČTK
Náměstkyně ministra a přednostka pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Foto: ČTK

V úterý ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že se už obejde bez odborné skupiny MeSES vedené Petrem Smejkalem. Resort se chce spolehnout na vlastní klinickou skupinu. Kdo jsou její hlavní tváře a co ministrovi poradí pro nadcházející léto?

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Otevřít, zavřít. Pustit, nepustit. Ministerstvu od začátku pandemie radí infektologové, epidemiologové a další lékaři z klinické skupiny. Ta navrhuje opatření, má také za úkol včas rozpoznat hrozící rizika nebo připravovat ministrovi odborné podklady.

Teď na jejich rady zjevně bude spoléhat víc. „Vývojem epidemiologické situace, testováním, vakcinací včetně doporučování změn protiepidemických opatření se bude nově na ministerstvu zdravotnictví zabývat klinická skupina pro covid,“ oznámilo ministerstvo v úterý v tiskové zprávě informující o konci spolupráce s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES).

Většině odborníků z klinické skupiny naslouchal už bývalý šéf resortu Jan Blatný (za ANO). Skupina tehdy řešila hlavně léčbu lidí s covidem. Začátkem letošního roku se přitom epidemie dramaticky zhoršila a Česko se dostalo na přední světové příčky v počtu nakažených i mrtvých. V té době vedl tým náměstek Vladimír Černý, kterého kritici označovali za zastánce promořování, což ho nakonec dostalo i do nepřízně premiéra Andreje Babiše a krátce po odchodu Blatného z čela úřadu skončil také.

Po ukončení spolupráce ministerstva s MeSES epidemiologa Petra Smejkala se teď klinická skupina stane hlavním poradním týmem.

Změnilo se ale vedení – skupinu s nástupem na ministerstvo převzala náměstkyně Martina Vašáková, přednostka pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice, kterou si na úřad přivedl nynější ministr Petr Arenberger (za ANO). Ta se také rozhodla přidat do týmu i některé odborníky z jiných poradních skupin.

„Skupina, která pracuje jako klinicko-epidemicko-laboratorní, má potřebné odborníky. Má tři epidemiology, vakcinologa, několik infektologů, zástupce praktických lékařů, imunology, zástupce plátců i statistiků. Jako poradní orgán je zcela kompetentní doporučovat rozhodnutí,“ řekla náměstkyně Martina Vašáková Radiožurnálu.

V týmu nechybějí známá jména jako hlavní hygienička Pavla Svrčinová, šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek nebo šéf vakcinologické společnosti i ministerské epidemiologické skupiny Roman Chlíbek, ale i mnoho dalších.

Skupina se schází jednou týdně na zhruba dvouhodinová jednání, kde řeší aktuální témata související se stavem pandemie v Česku. Ministerstvu pak předkládá stanoviska, která odhlasuje.

„Neposlouchejme hlasy našeptávačů“

Deník N se zeptal několika členů tohoto týmu na otázky klíčové pro aktuální fázi epidemie. Z některých odpovědí vyplývá, že experti chtějí otočit kormidlo

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější