Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč jsme to nenahlásili: projekt, který léčí rány přeživších a bije se za jejich příběhy

Diana, Jakub, Anastasia, Kristýna, Judita, Nela – členové kolektivu, který stojí za projektem Proč jsme to nenahlásili. Foto: PJTN
Diana, Jakub, Anastasia, Kristýna, Judita, Nela – členové kolektivu, který stojí za projektem Proč jsme to nenahlásili. Foto: PJTN

Jedna studuje fotografii, druhý produkci, třetí dělá psychologii, čtvrtá se na ni chystá, pátá se věnuje dějinám, šestá designu – skupinu studentů a členů kolektivu Proč jsme to nenahlásili sice nespojuje jeden studijní obor, všechny ale dlouhodobě trápí problematika sexuálního násilí, a tak se s tím rozhodli něco udělat. Projekt, který založili, dává prostor přeživším sdílet příběhy a důvody, proč čin nenahlásili, bije se za ty, jimž mnohdy ani blízcí přátelé, cizí lidé na internetu či veřejné orgány nevěří, a alespoň zčásti pomáhá léčit šrámy po předešlých traumatech.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Vidět svůj příběh mezi ostatními je hrozně osvobozující – vědět, že člověk v tom a na to není sám. Je hrozné, že se to děje tak moc a tak často, vědomí, že nejsem sama, nejsem vinna, mi ale pomáhá,“ vypráví sedmadvacetiletá Anna, která je jednou z přeživších, kteří na stránkách zkušenost se sexuálním násilím sdíleli.

Na projekt narazila v době, kdy sama v sobě intenzivně řešila, co se jí v minulosti stalo. Sdílení viděla jako jednu z možností, jak si ulevit a pomoct. Svůj příběh sepsala během jedné noci, kdy nemohla spát a hlavou se jí honily vzpomínky na trauma, které by nejradši z paměti úplně vymazala, a už tehdy se jí ulevilo – bylo to totiž vůbec poprvé, kdy si události, ke kterým došlo před deseti lety, jasně popsala a formulovala.

„Příběhy na Proč jsme to nenahlásili čtu všechny. Opravdu hodně mi to pomáhá. Každý je

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Sexuální obtěžování

Česko, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější