Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fenomén Babiš: Jak se ze spasitele české politiky stal nedůvěryhodný premiér, který za sebou zanechá vysátý a rozložený stát

Babiš a jeho lidé, kteří „nejsou jako politici“ (na snímku spolu s Jaroslavem Faltýnkem). Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Babiš a jeho lidé, kteří „nejsou jako politici“ (na snímku spolu s Jaroslavem Faltýnkem). Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Komentář Jiřího Pehe: Andrej Babiš vtrhnul do české politiky se svým hnutím ANO pod praporem boje s korupcí jako samozvaný zachránce české politiky. Do ní prý coby jeden z nejbohatších českých podnikatelů vstupovat nemusel, ale po éře vlád tradičních stran se na situaci u nás už dál nemohl dívat. A co z toho vzešlo?

Jeho útoky na tradiční politiku a na parlament coby otravnou žvanírnu v časti české společnosti po sérii korupčních skandálů spojených s předchozími vládami a éře kmotrovství rezonovaly. Babiš o sobě tvrdil, že on sám není politik. Jeden ze sloganů jeho hnutí zněl „Nejsme jako politici, makáme“.

Nabídl, že bude stát řídit jako firmu, což v postkomunistické části společnosti též rezonovalo. I komunisté řídili stát jako svoji firmu, i pro ně byly pluralitní politika a parlamentarismus jen nepotřebná veteš. Babiš tak vlastně nabízel cosi jako upgrade některých rysů politiky z dob normalizace pro podmínky, v nichž existuje trh a určité nepřekročitelné meze narýsované demokratickou ústavou i novým mezinárodním zakotvením českého státu.

Na začátku své politické dráhy mířil pod hesly rychlé modernizace státu a ekonomiky, jakož i vymýcení korupce spíše ještě na pravicové voliče, ale jeho poselství se jako celek ukázalo postupně přitažlivé spíše pro levicový postkomunistický elektorát. Od roku 2015 začal proto svoje hnutí profilovat jako levicově-populistický subjekt.

Tomuto elektorátu také mnohem více než velkoměstským, vzdělanějším voličům vyhovovala i skutečnost, že hnutí ANO nebylo nikdy skutečným hnutím, ale vůdcovským projektem vytvořeným shora a zcela kontrolovaným svým stvořitelem. I vůdcovský princip a vláda silné ruky spojené s Babišovým projektem jsou ozvěnou minulosti, v níž nemalá část české společnosti strávila svoje formativní léta.

Jak se u nás prosadil korporativistický model

Babiš se pokusil o 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější