Pseudoobhájci svobody slova ji utloukají dvojím metrem. Nenávist je ale nenávistí vždy

Komentář Jana Moláčka: Evergreenem veřejné debaty poslední doby jsou varování před ohrožením svobody slova. Ta ale v některých případech, kdy by člověk čekal, že se ozvou, naopak nápadně umlknou.
Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Minulý týden projelo ulicemi severního Londýna několik aut polepených palestinskými vlajkami. Jejich jízdu zachytila amatérská videa, která se v neděli objevila na sociálních sítích. Jsou na nich slyšet antisemitské urážky, nenávistná hesla a výzvy k násilí proti Židům.
Incident okamžitě odsoudila britská ministryně vnitra, ministr zahraničí i premiér Boris Johnson.
There is no place for antisemitism in our society. Ahead of Shavuot, I stand with Britain’s Jews who should not have to endure the type of shameful racism we have seen today.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) May 16, 2021
Londýnská policie okamžitě jednala. Nasadila do akce vrtulník, konvoj vypátrala, zastavila, zatkla čtyři muže a poslala je do vazby. Jsou podezřelí z rasově motivovaného narušování veřejného pořádku. „Toto chování je naprosto šokující a nebudeme ho tolerovat,“ sdělil mimo jiné šéf policejní operace v tiskové zprávě.
Až potud všechno v pořádku. Politici i úřady v Londýně zareagovali přesně, jak je v podobných případech třeba. Nelze jim než zatleskat.
Na incidentu je ale velmi nápadná jiná věc. A sice