Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ministerstvo náhle ukončilo spolupráci s odborníky z MeSES. Oficiálně jim děkuje, podle našich zdrojů jde o zákulisní boj

Petr Smejkal, šéf MeSES, byl na stráži opatrný. To se teď možná změní.. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Petr Smejkal, šéf MeSES, byl na stráži opatrný. To se teď možná změní.. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ministerstvo zdravotnictví dnes náhle ukončilo spolupráci s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES), která od konce března oficiálně radila ministerstvu zdravotnictví v boji proti pandemii. Premiér Babiš se údajně o zrušení skupiny dozvěděl rovněž až dnes, odborníkům nabídne další spolupráci.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Ukončili s námi spolupráci a víc nevím, důvod neznám, bylo nám to oznámeno telefonicky. Jen nám to stručně zavolal náměstek Havrda,“ řekl Deníku N šéf skupiny MeSES a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

„Podle toho, co mi řekli z ministerstva zdravotnictví, ‚se to ráno odhlasovalo‘. Nic víc o tom nevím, ani podrobnější důvody nikdo nevysvětlil,“ sdělil redakci Jan Kulveit, další expert z poradní skupiny.

„My jsme se to dozvěděli tak, že Petru Smejkalovi, což je předseda té naší mezioborové skupiny, zavolal náměstek ministra zdravotnictví Havrda, který za přítomnosti ministra zdravotnictví a jeho náměstkyně (Martiny Vašákové, pozn. red.) oznámil, že se členové skupiny odvolávají,“ potvrdil také další člen týmu, sociolog Martin Buchtík. „Dozvěděli jsme se to zhruba o hodinu dříve než média,“ dodává.

Podle zdroje Deníku N, jenž byl blízký tomuto jednání, vyšla iniciativa ke zrušení MeSES především od

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější