Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Vypadá to dobře, ale vady jsou skryté pod povrchem. Obnažujeme fakta

Notes. Ilustrační foto: Deník N
Notes. Ilustrační foto: Deník N

Ačkoliv by naši čtenáři možná čekali rezignaci někoho jiného, takhle při pátku to vzdal státní zástupce Pavel Zeman. „Vady jsou skryté pod povrchem,“ píše Petr Koubský v titulku svého pravidelného covidového shrnutí. A ono hledání skrytého je taky leitmotivem pátečního Notesu. U souhrnu událostí, jak o nich psal Deník N, vás vítá Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Taky tlaky. Oznámení rozhodnutí státního zástupce Pavla Zemana a následné reakce jsme sledovali Minutu po minutě. Jan Tvrdoň a Lukáš Prchal pak do jednoho obšírného a vyčerpávajícího textu zaznamenali zásadní výroky z jeho tiskové konference na odchodnou (zejména o tlaku, který na něj údajně vyvíjela ministryně spravedlnosti), doplnili text o reakci Marie Benešové („Je to laciné.“) i další politické i odborné ohlasy a vysvětlují také, co všechno Zeman těmi „tlaky“ myslel (či myslet mohl).

Co se ve skutečnosti skrývá za fasádou Zemanova rozhodnutí a jaké důsledky může mít, dále zjišťujeme (a modří už možná vědí) a připravujeme další podrobnosti i komentáře.

Státní zástupce Pavel Zeman. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Střet střetů. Mohl by z toho být i zápas v ringu Babiš vs. Arenberger. Nebo aspoň poměřování, kdo má větší střet zájmů (i když… prvenství je asi dané). Zatímco Eliška Bártová Hradilková servíruje jako na zlatém podnose dotacechtivé projekty, kvůli kterým je (nejen) podle Evropské unie ve střetu zájmů český premiér, Zdislava Pokorná úspěšně sekunduje a rozkrývá další pozoruhodné okolnosti pravděpodobného střetu zájmů ministra zdravotnictví v jeho předchozí funkci ředitele fakultní nemocnice. Pozor: při čtení hrozí ukroucení krku nevěřícným vrtěním hlavy.

Předjíždění. Pozoruhodný (slovní) souboj nabízí také polemika na našich komentářových stránkách. Hozenou rukavicí je otázka: Je třeba na předjíždění cyklistů zákon? Ano, říká právník Tomáš Kindl. Ne, oponuje bývalý policista Jiří Dastych.

Líbivé křivky i obavy

Skryté vady. „Na první pohled teď postupujeme proti epidemii dobře. Vady jsou skryté pod povrchem,“ píše Petr Koubský v titulku svého pravidelného covidového shrnutí. Následuje smršť pozitivních epidemických zpráv a líbivé křivky grafů… Až pak dojde na uhříky na kráse. Možná by to chtělo povolat dermatologa… i když, vlastně!

Unáhlený krok. A uhříků na kráse epidemických ukazatelů může být v budoucnu bohužel zase o něco víc. Klinická skupina ministerstva zdravotnictví totiž doporučila, aby se už při výskytu nových nákaz pod 75 na sto tisíc obyvatel (což může nastat každou chvíli) zastavilo plošné preventivní testování, jak píše Markéta Boubínová. Podle šéfa MeSES Petra Smejkala se jedná o unáhlený krok.

Vnimánije, vnimánije. Nakouknout za (železnou) oponu vlivu Ruska, na to, jak nás Rusko opravdu vnímá, a do podhoubí ruské společnosti nás nechává vlivný komentátor Andrej Kolesnikov ve vynikajícím rozhovoru Petry Procházkové.

Čte se jedním (i když poněkud sevřeným) dechem. Je to znepokojivé, až nepříjemné, ale občas probleskne světlé místo: „Putin je velmi znechucen tím, že u vás už nemůže zcela ovlivňovat situaci. V Kremlu si byli jisti prezidentem Zemanem. Ale teď se ukazuje, že v České republice je přes všechny problémy demokracie a prezident sám nic rozhodovat nemůže,“ říká Kolesnikov.

A jak vypadá průměrný Rus? „Kromě televize průměrný Rus dnes sleduje už i internet. A nasává“ (informace, pozn. red.). Podobnost s průměrným Čechem čistě náhodná.

Přelet. Ani Prokop Vodrážka a Lukáš Prchal nezůstávají jen „nad věcí“, tedy u suchých informací o plánovaném (a zrušeném) přeletu gripenů na počest Jana Nepomuckého („Málo se to ví, ale Jan Nepomucký byl zamlada excelentní stíhač,“ jak napsal na Twitteru uživatel Strýček Fester), ale poptali se mluvčího ozbrojených sil, jestli je takový požadavek obvyklý. Odpověď vás možná překvapí.

Krize a erotika

Krize prvního kvartálu. Krizi středního věku známe (minimálně z doslechu) asi každý, ale málokdo (z nás?) ve středním věku (ať už to ve skutečnosti znamená cokoliv) si při foukání svých bolístek uvědomí, že i mladí lidé mezi dvacítkou a třicítkou mohou procházet těžkými životními krizemi.

Stejně jako se i v médiích během epidemie na tuhle věkovou skupinu trochu zapomíná v hitparádě těch, kterým nemoc sama a s ní všechna opatření nejvíc ubližují. Možná jen proto, že jsme v kolejích svých kariér a pro samé (často i existenční) starosti s rodinami už zapomněli, jak zranitelní jsme kdysi sami byli.

Karolína Klinková se ve svém textu zručně rozepisuje o tom, že na rozdíl od krize středního věku, která pramení často z ustrnutí a obav, že „už nestihnu všechno, co jsem chtěl/a“, je krize „ze čtvrtiny života“ spíš úlekem z nepřeberné škály možností a obrovského stresu z nutných rozhodnutí, která mohou udávat zásadní směr na celá další desetiletí.

V 60. letech minulého století oficiálně vyšlo několik souborů uměleckých aktů. Foto: Galerie Tančící dům

V roli životní bestie. Krásné (pokud je něco takového možné říct při všech tragických okolnostech příběhu) čtení na víkend může být historizující, ale poetické vyprávění od Magdaleny Slezákové (jejíž styl v Notesu chválím tak často, že dnes o něm už raději pomlčím) o jedné z nejmocnějších – a nejnenáviděnějších – žen v čínských dějinách.

Za erotikou. Odhalování má přímo v titulku svého textu kolega Ivan Adamovič. Vydal se po stopách českého erotického průmyslu a pornografických knih. Čistě ze studijních důvodů, pochopitelně. A čistě ze studijních důvodů můžete na výstavu do Tančícího domu i vy. Třeba hned o víkendu, který právě začíná.

Za celou redakci vám přeji sobotu a neděli prožitou podle vašich představ, dopřejte si (ale s rozumem) i nějaká ta povolená uvolnění.

Lenka Vrtišková Nejezchlebová

PS: Abyste měli co číst i v budoucnu, můžete podpořit vydání tří výjimečných knih v Edici N a vyberte si, zda je budete chtít získat za příjemnější cenu, nebo se zvýhodněným předplatným Deníku N.

 

Čtete Notes? Vyzkoušejte i naše další newslettery! Naši redaktoři pro vás píšou týdenní souhrny o domácí politické scéně, aktuálním dění v USA, Německu nebo o světě vědy a techniky.

Notes

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější