Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Klinická skupina ministerstva doporučuje omezit plošné testování, může prý odradit od očkování

V současnosti má v Česku každý nárok na preventivní antigenní test jednou za tři dny. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
V současnosti má v Česku každý nárok na preventivní antigenní test jednou za tři dny. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Klinická skupina ministerstva zdravotnictví doporučila, aby se v Česku už při výskytu nových nákaz pod 75 na sto tisíc obyvatel zastavilo plošné preventivní testování, na které mají nyní všichni občané nárok každý třetí den. Už dnes je přitom incidence covidu 79 na sto tisíc.

Podle Petra Smejkala, šéfa MeSES, se jedná o unáhlený krok. Klinická skupina své doporučení navíc s MeSESem nijak nekonzultovala.

„Nijak to s námi neřešili. Já jsem se o tomto doporučení dozvěděl na Radě pro řízení epidemie onemocnění covid-19, jíž jsem členem. Musím říct, že mi tato hranice pro ukončení screeningového (antigenního, pozn. red.) testování, tedy incidence 75 na sto tisíc obyvatel, připadá opravdu vysoko nadsazená,“ řekl redakci Smejkal, hlavní epidemiolog pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

O tom, jak naslouchá názorům odborníků z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), kterou Smejkal vede, přitom často mluví i premiér Andrej Babiš (ANO). MeSES se k doporučení na zastavení plošného testování podle Smejkala rozhodně vyjádří, ministerstvo ani vláda se ale jeho stanoviskem řídit

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Testování

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější