Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nevidím důvod, aby Piráti neměli primátora. Skládání koalice ukáže, jestli se umím dohodnout, říká Hřib

Lídr pražských Pirátů Zdeněk Hřib (foto Adam Hecl).
Lídr pražských Pirátů Zdeněk Hřib (foto Adam Hecl).

Jednička pražských pirátů Zdeněk Hřib se stal primátorem hlavního města. “Není to tak, že bych neměl žádné politické zkušenosti. Navíc skládání této koalice je prubířský kámen toho, jestli budoucí primátor má schopnosti konsenzu dosáhnout,” řekl Hřib v rozhovoru pro Deník N těsně po komunálních volbách.

V pondělí jste poslal nabídku možným koaličním parterům – Spojeným silám pro Prahu a sdružení Praha sobě. Odpověděli vám něco na návrh, že se primátorem stanete právě vy?

Konkrétní odpověď zatím nepřišla. Nicméně nám vlastně šlo o odblokování trojstranných jednání, což se nám podařilo.

Lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil vyjádřil v médiích pochybnosti o vašich schopnostech pro vykonávání postu primátora. Řekl vám to osobně?

Nic takového jsem nezaznamenal. Vnímám to jako nás folklór, že si posíláme mediální vzkazy. Nemám pocit, že bych byl nepolíbený politikou.

Ale pochybnosti o vás vyjádřil i předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík, který vás označil za nabubřelého a přirovnal vás ke stávající primátorce Adrianě Krnáčové. Podobně smýšlejí i někteří zastupitelé. Není podle vás na čase, abyste si sedli a vyjasnili si, jestli ta jednání mají smysl?

Než dosáhneme dohody na programu, nebudeme řešit žádné personálie. Jinak s panem Gazdíkem nevyjednáváme a už rozhodně nevyjednáváme přes média.

Vás to neodrazuje ve chvíli, kdy o vás potenciální koaliční partner takhle mluví?

Speciálně pan Gazdík má neustále výhrady k Pirátům. Je to asi dané tím, že se Piráti jednoznačně vymezují proti kumulaci funkcí. Pan Gazdík je zároveň poslancem a zároveň radním Zlínského kraje pro školství. Zlín je tři sta kilometrů od Prahy a opravdu by mě zajímalo, jak kumulaci funkcí zvládá. A to je asi základní důvod té vzájemné nevraživosti, respektive toho, co o nás říká.

Po schůzce s ODS jste na pirátské fórum napsal, že neexistují předdomluvené koalice a že v případě špatného vývoje byste jednal o koalici s nimi. Vám nevadila jejich předvolební kampaň, kterou mnozí brali jako útok na vás?

Osobně nemám pocit, že by nám jejich kampaň nějak uškodila.

Já nemluvím o dopadu. Spíš jde o to, že se proti vám tak ostře vymezovali.

Docent Svoboda (jednička kandidátky ODS Bohuslav Svoboda, pozn. red.) to podává jinak. Tou anarchií prý mysleli dosluhující primátorku Krnáčovou, za jejíž vlády tu panovala anarchie až bezvládí. Tvrdí, že to nebylo vymezování se proti Pirátům. Já jsem si nemohl nevšimnout, že ODS voláním po tvrdé ruce přebrala pravděpodobně část voličů SPD. Proto se SPD v konečném důsledku do zastupitelstvu nedostala. Jednoznačně jsme řekli, že bychom s SPD nejednali, protože jí považujeme za extremistickou. A s ohledem na to, že ODS dala do této kampaně desítky milionů a výsledek je tento, se mě to nijak nedotýká.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Komunální volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější