Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Náprava zloděje housek: Léčba vězením nepomohla, na svobodě ho dohání alkohol a dluhy

Lukáš Kalina. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N
Lukáš Kalina. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N

Když ho téměř před rokem odsoudil Městský soud v Brně na dva roky za mřížemi, stal se ze dne na den nechtěnou celebritou. Lukáš Kalina byl totiž prvním veřejně známým případem člověka, který byl za banální krádež během nouzového stavu kvůli pandemii tvrdě potrestán. Od února je na svobodě, ale jeho návrat k normálnímu životu je daleko, pokud k němu vůbec kdy dojde. Kalinovi a jemu podobným systém příliš pomoct neumí. Jenže oni sami si také poradit nedokážou.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Za to, že ukradl pět kusů pečiva, nakonec Lukáš Kalina strávil ve vězení celkem tři čtvrtě roku. Už dříve za krádeže podmínečně trestaný muž s psychickými problémy a závislostí na alkoholu se na svobodu vrátil v únoru. Od té doby se jeho situace ani stav příliš nelepší.

Bydlí po kamarádech, denně se strachuje kvůli dluhům a opět se vrátil k pití. Nemá plán, vyhlídky ani cíl. „Pustili mě z brány, dali mi věci a šel jsem ven,“ popisuje.

Přespává ve Vsetíně v jednopokojovém bytě u svého kamaráda. Znají se krátce. Vlastně je to spíš známý jeho kamaráda.

Jak se zde Kalina ocitl, ani sám neví. Po výkonu trestu zamířil nejprve pozdravit rodiče, zůstat u nich však nechtěl.

„Bydlet tam nechci, ale ani nemohu. Jak tam nebydlím, vycházím s rodiči lépe,“ říká. Nějaký čas tak strávil u známého na Olomoucku, dělal různé brigády, všechno načerno – štípání dřeva, práce na stavbě. Při štukování ale spadl a zlomil si ruku a pracovat dál nemohl. Když nevěděl, kam vyrazit, napsal kamarádovi ze Vsetína.

„Nevím proč, bydlí tu brácha, tak mě to sem asi táhlo,“ popisuje, když si připaluje cigaretu o sporák. Momentálně je úplně bez peněz, další mu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Chudoba

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější