Deník N

„Pomáhám, aby trefil a věděl.“ Bývalí poslanci ve volbách neuspěli, tak dělají kolegům asistenty

Hana Aulická Jírovcová. Foto: internetové stránky poslankyně

Někteří z poslanců, kteří v předloňských volbách neobhájili svůj mandát, stále zůstávají ve Sněmovně. Třináct jich angažovali jejich politicky úspěšnější kolegové jako své asistenty.

V Poslanecké sněmovně nyní působí celkem 530 asistentů poslanců. Mezi nimi je celkem 13 lidí, kteří v minulém volebním období byli sami poslanci, svůj mandát ovšem neobhájili. Pět svých bývalých poslanců do pozice asistentů angažovali zákonodárci sociální demokracie, což je mezi všemi stranami nejvyšší počet. Pro komunistické poslance nyní pracují čtyři jejich bývalí kolegové. Z dalších stran mají po dvou takových případech TOP 09 a hnutí ANO.

Strana/hnutí Počet bývalých poslanců – nyní asistentů
ČSSD 5
KSČM 4
ANO 2
TOP 09 2

Mezi současnými asistenty se přitom vyskytuje řada známých jmen. V pětici sociálních demokratů, kteří nebyli opětovně zvoleni, jsou hned tři předsedové sněmovních výborů z minulého volebního období. Václav Votava z Plzeňského kraje vedl důležitý rozpočtový výbor, Roman Váňa byl v čele bezpečnostního výboru a Jaroslav Zavadil předsedal výboru pro sociální politiku.

Váňa i Votava doplatili na velmi slabý výsledek ČSSD ve volbách 2017. V jejich regionech získala strana pouze jednoho poslance. Váňa sice kandidoval jako lídr strany na Olomoucku, přeskočili jej ale jeho dva straničtí kolegové. Votava byl dvojkou na kandidátce v Plzeňském kraji, a stal se tedy prvním náhradníkem pro vstup do Sněmovny. Díky tomu se z pozice asistenta brzy zase přesune do poslaneckých lavic, kde nahradí bývalého ministra vnitra Milana Chovance, který se rozhodl vzdát mandátu.

Kancelář Poslanecké sněmovny uhradí výdaje na asistenta poslance formou faktury úhrady za služby asistenta osobě, která uzavře s Kanceláří smlouvu o poskytování služby asistenta. Limit celkových nákladů na tuto službu pro jednoho poslance se stanoví částkou 49 000 Kč měsíčně.“

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Všichni někdejší poslanci, kteří v současnosti pracují jako asistenti, Deníku N řekli, že pozici přijali, protože chtěli být prospěšní. Roman Váňa podle svých slov vypomáhá ministrovi kultury a poslanci Antonínu Staňkovi za ČSSD na nejmenší možný úvazek, tedy zhruba na tři hodiny měsíčně.

„Na začátku jsem mu

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější