Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč Hamáček nechtěl do poslední chvíle zrušit cestu do Moskvy? Zjistili jsme, jak to vysvětlil poslancům

Vicepremiér Jan Hamáček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Vicepremiér Jan Hamáček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček čelí nařčení, že chtěl při své plánované návštěvě Moskvy vyměnit utlumení kauzy Vrbětice za ruskou vakcínu Sputnik V. On sám to popírá a tvrdí, že šlo o zastírací manévr, který měl umožnit návrat velvyslance Vítězslava Pivoňky z Moskvy do Prahy. V jeho verzi však zůstává řada bílých míst. Deník N nyní zjistil nové podrobnosti o tom, jak ministr svou cestu vysvětloval před poslanci na uzavřeném jednání bezpečnostního výboru.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Diplomat se vrátil do Česka ve středu 14. dubna. Hamáček však právě v ten den svou cestu, kterou poprvé avizoval 12. dubna, veřejně potvrdil, a to včetně prvních informací o programu. Proč však v přípravě cesty pokračoval, když údajná kamufláž už splnila účel, Hamáček dosud uspokojivě nevysvětlil.

Deník N od přímých účastníků zjistil, jak tuto nesrovnalost ministr vysvětloval 19. dubna na uzavřeném jednání sněmovního bezpečnostního výboru, kterého se kromě něj účastnili i šéfové všech tří tajných služeb, policejní prezident či šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu, která výbuch ve Vrběticích vyšetřovala.

Poslanci Hamáčka vyzvali, aby všechny souvislosti připravované cesty do Moskvy vysvětlil. „Ve svém vystoupení řekl, že služby působící v zahraničí

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Kauza Vrbětice

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější