Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rok s Janem Hamáčkem: z hrdiny boje proti covidu „vlastizrádcem“

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání s premiérem Andrejem Babišem. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání s premiérem Andrejem Babišem. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Za rok se dokázal vicepremiér Jan Hamáček dostat na politický vrchol. Nyní bojuje o přežití. Z opozice se ozývají i tak silná slova, že jeho příprava cesty do Moskvy byla vlastizrádná. Jeho kritici se odkazují na článek serveru Seznam Zprávy, podle nějž chtěl Hamáček „uhlazení“ případu Vrbětic vyměnit za milion dávek vakcíny Sputnik V. To vicepremiér odmítá.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Lidem hrozí, že někoho nakazí, on pak umře a jim to bude celý život líto,“ odpověděl Jan Hamáček pohotově na otázku novináře a svým výkonem na tiskové konferenci loni v březnu zastínil i premiéra Andreje Babiše (ANO).

Šéf ČSSD nemluvil jako úředník a vedle pánů s kravatami kontrastoval v červené mikině a džínách. Byla to chvíle, kdy Jan Hamáček zažíval jeden z vrcholů své politické kariéry. Krátce nato za ministerstvo vnitra oznámil ambiciózní akci: Spolu se šéfem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslavem Tvrdíkem nakoupil miliony nedostatkových roušek z Pekingu a převálcoval tím do té doby neúspěšné snahy ministerstva zdravotnictví.

Vnitro se zbarvilo doruda a na poradě ministerstva se Hamáčkovi podřízení oblékli podobně jako on, aby mu tím vyjádřili podporu. Brzy sérii Hamáčkových kroků ocenilo i veřejné mínění. Podle šetření CVVM se stal nejdůvěryhodnějším politikem ve Sněmovně a překonal i premiéra Babiše.

Při nástupu pandemie se ukázalo, že Česká republika není na podobnou pohromu připravena. Zdravotníkům chyběly ochranné pomůcky. Poptávku celého světa mohla díky obrovské kapacitě výroby pokrýt jen Čína.

Nejprve se na drsném asijském trhu snažil zorientovat tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Jeho tým se snažil nakupovat, kde se dalo. Ukázalo se ale, že jim chyběl dostatek zkušeností, a narážel i na takové problémy, jako bylo včasné zaplacení.

Tisková konference vlády po jednání 15. března. Foto: Ondřej Deml, ČTK

Tehdy Hamáček povolal

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Kauza Vrbětice

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější