Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Déjà vu. Aneb zdánlivé uklidnění zpravidla znamená, že dorazí ničivá kremelská bouře

Tak kdo je na řadě? A kdy? (Vladimir Putin při návštěvě střeleckého centra koncernu Kalašnikov ve vojensko-vlasteneckém parku Patriot.) Foto: kremlin.ru
Tak kdo je na řadě? A kdy? (Vladimir Putin při návštěvě střeleckého centra koncernu Kalašnikov ve vojensko-vlasteneckém parku Patriot.) Foto: kremlin.ru

Komentář Michaela Žantovského: Pro vrbětické stromy jsme zapomněli vidět ruský les. Co může znamenat, že se po vzájemném vypovídání diplomatů mezi Kremlem a demokratickým Západem a ruských manévrech u ukrajinských hranic situace začala alespoň navenek zklidňovat?

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nad Českem a střední Evropou se v dubnu přehnala diplomatická průtrž mračen. Během posledního měsíce jsme zažili největší krizi ve vztazích mezi Českem a Ruskem od hokejové války v dubnu 1969. Opět jsme se cítili napadeni, opět se v nás vzedmula vlna odporu ne-li vůči Rusům samotným, pak proti orientálnímu, lidskému životu nepřátelskému stylu vládnutí v té velké zemi na východ od nás a jejímu přístupu k jiným zemím.

V krizi jsme navzdory soustavným protimluvům vlády a týdenního ministra zahraničí celkem obstáli, nenechali jsme si nic líbit a dočkali se i praktického vyjádření podpory od těch evropských států, které mají podobnou historickou zkušenost, a slovní podpory od těch ostatních. Jako obvykle jsme však, foukajíce si vlastní bolístky a hrozíce se nad velezrádnou samolibostí starce na Pražském hradě, propadli sebestřednosti a přestali vidět les pro vrbětické stromy.

Situace se začala opět uklidňovat a vyústila do celkem standardního vzájemného obviňování a diplomatických strkanic, které celkem předvídatelně nepovedou nikam. Jak to bude dál, si řekneme po volbách. Povzneseme-li se však nad idylickou českou kotlinu, může se nám rýsovat obraz, který je podstatně dramatičtější a hrozivější.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Kauza Vrbětice

Názor

Rusko

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější