Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Cestování Amtrakem. Slavný vlak už padesát let ukazuje pasažérům skutečnou Ameriku

Americká vlaková síť Amtrak slaví padesát let od svého vzniku. Tehdy vyjelo 184 vlaků. Foto: Hari Panicker
Americká vlaková síť Amtrak slaví padesát let od svého vzniku. Tehdy vyjelo 184 vlaků. Foto: Hari Panicker

Ikonický americký vlak Amtrak slaví padesáté narozeniny. Dá se s ním projet Amerika nebo být za dvacet minut z vesnice ve městě. A jezdí s ním dobrodruzi i obyčejní Američané, chudí i bohatí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jestli si chcete udělat představu o tom, jak Američané vnímají svou slavnou železniční síť Amtrak, zkuste jim říct, že v něm hodláte projet Ameriku.

Dostanete v zásadě tři typy reakcí: překvapení, pochopení a obavy.

Amtrak je americký fenomén, který je pro některé každodenním chlebem, pro jiné prázdninovým dobrodružstvím a pro další americkou variantou na Vraždu v Orient expresu. A všichni mají tak trochu pravdu.

Běžní Američané, zvyklí trávit hodiny denně v autě nebo za pár desítek dolarů z jednoho města do druhého přelétávat, jen těžko chápou, co může mít

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější