Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Životní minimum má po sedmi letech stoupnout. Maláčová musí přesvědčit ANO, že neodradí lidi od práce

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje zvýšení životního i existenčního minima. Obě částky by stouply poprvé po sedmi letech. „Návrh předložím do dvou týdnů. Včera jsme to měli řešit na koaliční radě, ale nedostali jsme se k tomu,“ potvrdila dnes ministryně Deníku N.

Od životního minima se mimo jiné odvíjí hranice příjmů, od níž vzniká nárok na dávky v hmotné nouzi, porodné, přídavky na děti či dávky pro zdravotně postižené. Částka má vliv také na výpočet nezabavitelného minima, které zůstává dlužníkům při exekuci nebo osobním bankrotu.

Maláčová o možném zvýšení hovořila už v létě. Výsledkem interních analýz je nyní snaha prosadit zvýšení obou částek zhruba o 11 procent. Životní minimum pro jednotlivce tak má stoupnout o 390 korun na 3 800, existenční minimum o 250 korun na 2 450.

Po růstu částek, které se naposledy zvýšily v lednu 2012, volali i odboráři. „Životní minimum je v současné době podhodnoceno o zhruba deset procent oproti poslední valorizaci,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější