Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Očkování se otevírá už i padesátníkům. Na termín ale čeká skoro 200 tisíc seniorů, kteří vsadili na praktiky

V ČR začalo očkování třetími dávkami vakcíny proti covidu-19. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N
V ČR začalo očkování třetími dávkami vakcíny proti covidu-19. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Očkování proti covidu je dostupné čím dál mladším ročníkům. Od středy se má registrace otevřít i lidem od 55 let. Na vakcínu přitom stále čeká téměř dvě stě tisíc lidí starších 70 let, kteří se k očkování přihlásili, ale pořád nemají termín vakcíny. Drtivá většina čekajících je registrovaná u praktických lékařů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Alespoň jednu dávku vakcíny už dostaly téměř dva miliony lidí, každý den se naočkuje několik dalších desítek tisíc zájemců. Na první pohled se tak zdá, že nejstarší populace, která se může registrovat už od ledna, musí být dávno proočkovaná.

Není tomu tak. Skoro 135 tisíc registrovaných sedmdesátníků stále čeká na termín, ve věkové skupině 80 plus se zatím nedočkalo očkování téměř 53 tisíc zájemců o vakcínu.

Vyplývá to ze souhrnných statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Právě skupina nejstarších lidí je přitom covidem ohrožena nejvíce. V případě, že by se virus v Česku opět začal více šířit, to budou především právě senioři, kteří začnou naplňovat nemocniční jednotky intenzivní péče.

„Je to trochu zvláštní pocit. Mamka, 78 let, která žije na vesnici, se zapsala u praktického lékaře už v polovině března, ale stále neví, kdy přijde s očkováním na řadu. V Praze přitom mají vakcínu už i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Cesty vakcín

Očkování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější