Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babišovu vládu v demisi by měl Zeman v hrsti. Neposlušnost by mohl kdykoliv potrestat

Vyjádření nedůvěry vládě by nahrálo Miloši Zemanovi. Foto: ČTK
Vyjádření nedůvěry vládě by nahrálo Miloši Zemanovi. Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman o víkendu zopakoval, že by při vyhlášení nedůvěry vládě ponechal Andreje Babiše v úřadě. Na premiéra by tím získal novou páku a kabinet by byl pod jeho ještě větším vlivem.

Pouhé dva dny předtím, než koalice Spolu měla oznámit, zda vyvolá hlasování o nedůvěře vládě, vstoupil do hry prezident Miloš Zeman. Ten v neděli v rozhovoru na CNN Prima News řekl, jak by se zachoval při případném vyjádření nedůvěry vládě Andreje Babiše (ANO).

Prezident zopakoval své stanovisko, že by nechal premiéra v úřadě i poté, co by ztratil důvěru poslanců. „Chtěl bych potvrdit svoje prohlášení, že pokud by vládě Andreje Babiše byla vyslovena nedůvěra, pak vzhledem k tomu, že do řádných voleb zbývá jenom několik měsíců, nechám tuto vládu dovládnout v demisi,“ řekl.

Právě možné Zemanovy tahy po vyslovení nedůvěry vládě jsou pro část opozice argumentem, aby k tomuto kroku nedošlo. Zejména Piráti se Starosty se obávají, že by prezident mohl jmenovat vlastní kabinet a zvýšit svůj již tak značný vliv na českou politiku. To navíc v době, kdy Zeman relativizoval vládní pozici v kauze Vrbětice a nahrál ruské straně.

Prezidentův příslib, že by ponechal ve Strakově akademii Babiše, by pro část opozice mohl být uklidňující. Tedy pokud by mu uvěřila. Ovšem i tak by podle politologa Petra Justa zásadně vzrostla Zemanova moc.

„Sice se možná navenek nic nezmění, kdyby vládla Babišova vláda v demisi, ale v rámci vztahů mezi prezidentem a premiérem ke změně dojít může. Bylo by totiž zcela na Zemanově libovůli, jestli

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Kauza Vrbětice

Miloš Zeman

Sněmovní volby 2021

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější