Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hnutí hýbou politikou. Uhnou jim strany?

Jan Čižinský. Foto: ČTK
Jan Čižinský. Foto: ČTK

Češi milují politická hnutí. Důsledkem toho je několik bizarností v české politice. Například skutečnost, že se v Česku za hnutí označují i politické subjekty, jejichž vznik a fungování je v naprostém protikladu k obecně chápanému významu tohoto slova – jsou vším jiným, jen ne politickou aktivitou uvedenou do pohybu spontánně, odspodu, z iniciativy voličů.

Politickým hnutím tak jsou v Česku oficiálně i projekty, které vznikly a fungují přesně opačně – například „hnutí“ ANO, které založil Andrej Babiš jako nástroj k prosazování vlastních zájmů, nebo „hnutí“ SPD, které navzdory odkazu na přímou demokracii ve svém názvu funguje na vyloženě vůdcovském principu, je dle stanov zcela podřízené vůli svého předsedy, a aby nevznikla žádná mýlka, dalo si do názvu i jeho (oficiálně se jmenuje Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura).

Je to ale úplně jedno, čímž se dostáváme k další bizarnosti – mezi stranou a hnutím není z pohledu zákona absolutně žádný rozdíl. Jsou to jen dva názvy pro tutéž věc. Zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích je ve všech paragrafech uvádí stejně jako ve svém názvu – pěkně oba vedle sebe.

Je to podobné, jako kdyby česká ústava stanovila, že v čele vlády stojí předseda vlády nebo kancléř, a každý vítěz voleb by si mohl jednoduše vybrat, který titul se mu víc líbí. Na jeho pravomocech by to nic neměnilo, vlády by fungovaly úplně stejně, jen by v tom byl trochu zmatek. Přesně tak to funguje se stranami a hnutími – můžete si vybrat, co se vám víc líbí. Líbí se vám obojí a nemůžete se rozhodnout? Ani to nevadí. V seznamu politických subjektů, který vede ministerstvo vnitra, figuruje například Konzervativní a sociální hnutí, které je ovšem oficiálně politická strana. Žádný problém.

Mimochodem – i zmíněný seznam dokládá, že Češi mají z nějakého důvodu raději hnutí. Těch je u nás aktuálně aktivních 145, stran jen 89.

Úspěchy a pády několika politických hnutí

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Komunální volby 2018

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější