Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

O pacienta s rakovinou se má starat jeden tým. Firmy by v novém centru mohly zkoušet inovativní léčbu, říká lékař

David Cibula, vedoucí Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1.lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Foto: Linkos.cz
David Cibula, vedoucí Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1.lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Foto: Linkos.cz

Už v příštím roce by se v Praze měla stavět nová onkologická nemocnice. Její provoz zasáhne do fungování současných onkologických center, péče by se nově měla koncentrovat na jednom místě. Nové centrum by také mohlo otevřít spolupráci s biotechnologickými společnostmi. „Firmy by měly konečně centrum, které by zajišťovalo kvalitní servis v oblasti klinického zkoušení, a to i v oblasti na začátku vývoje léků,“ říká v rozhovoru pro Deník N onkogynekolog David Cibula, který připravuje pro vznik nového centra podklady.

V areálu FN Královské Vinohrady má vzniknout obří onkologické centrum, takzvaný Český onkologický institut. Co všechno by mělo v této budově být?

Nové centrum by mělo zajistit komplexní péči v onkologii po vzoru ostatních center v zahraničí. V budově by měla být radioterapie, diagnostické oddělení, ambulantní oddělení, chirurgie, lůžkové oddělení, jednodenní chirurgie a jednodenní diagnostika, oddělení pro chemoterapii a biologickou léčbu. Také oddělení pro klinické studie a pro vývoj nových léků. Konferenční oddělení a laboratoř. Speciální trakt by měl být vyčleněný pro preventivní onkologii, kam budou docházet vyléčení nebo lidé na screeningy.

Proč takovou budovu potřebuje právě Praha, kde je šest velkých a plně vybavených onkologických klinik?

Problém je velká roztříštěnost onkologické péče v Praze. Nemocní jsou posíláni na mnoho různých míst. Na začátku léčby se v jednom pavilonu dělá endoskopie, biopsie, chirurgická léčba pak na další klinice, v jiném pavilonu proběhne ozařování, jinde je magnetická rezonance či PET, v další budově je genetické vyšetření. Pacient cestuje nemocnicí.

Je to pro pacienty tak velká komplikace, že se musejí přemístit v rámci pavilonů jedné nemocnice? Není spíše problém dnešní onkologie to, že se mnozí pacienti na léčbu do renomovaných pražských klinik vůbec nedostanou?

S tím nesouhlasím. Je důležité, aby se o pacienta

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější