Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč čeští hráči nechtějí pokleknout? Vliv kauzy Kúdela i malý tlak sponzorů

Fotbalisté Slavie před zápasem proti Arsenalu nepoklekli. Foto: ČTK
Fotbalisté Slavie před zápasem proti Arsenalu nepoklekli. Foto: ČTK

Přístup k poklekávání před sportovními zápasy se v Česku změnil po incidentu z Glasgow, za který dostal Ondřej Kúdela desetizápasový trest za dosud neprokázaný rasismus vůči Glenu Kamarovi. Může ale celá kauza pomoci pochopit toto gesto i problém diskriminace? Deník N oslovil sociologa Dina Numerata z Univerzity Karlovy v Praze.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pokleknutí se ve sportu objevilo poprvé před necelými pěti lety, kdy tak učinil tehdejší quarterback San Franciska Colin Kaepernick během americké hymny, aby podpořil iniciativu Black Lives Matters (BLM, Na černošských životech záleží) a boj proti policejní brutalitě.

Gesto, které je v USA úzce spojeno s masivními protesty po zabití Afroameričana George Floyda během zatýkaní policií, od začátku polarizovalo veřejnost. Tehdejší prezident USA Donald Trump například kritizoval další sportovce, kteří se ke Kaepernickovi později přidávali.

Přesto se rozšířilo do dalších sportů i mimo Severní Ameriku. Dnes poklekávají také fotbalisté v evropských pohárových soutěžích nebo reprezentačních zápasech. Jenže třeba fotbalisté Slavie i českého národního týmu se v posledních týdnech rozhodli, že už se nebudou spojovat s původní iniciativou BLM.

Zatímco všichni hráči pražského klubu se v obou dubnových zápasech proti Arsenalu ve čtvrtfinále Evropské ligy objali u středového kruhu okolo ramen, reprezentanti na konci března v utkání ve Walesu ukázali na nápis Respect, který mají všechny národní týmy našitý na rukávech. Pokleknout odmítli během posledního reprezentačního srazu také například Poláci.

„V České republice to téma nerezonuje tak silně jako na Západě. To se projevuje i v 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Fotbal

Rasismus a xenofobie

Česko, Sport

V tomto okamžiku nejčtenější