Deník N

Topka je v těžké defenzivě, ale věřím v lepší zítřky. Zdanění církevních restitucí je strašlivá nemravnost, říká Kalousek

Miroslav Kalousek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Miroslav Kalousek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Zdanění církevních náhrad je horší než krádež, říká v rozhovoru pro Deník N bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. S odstupem času hodnotí i své působení na postu ministra financí.

Berete to tak, že v Poslanecké sněmovně došlo při schválení zdanění církevních náhrad ke krádeži za bílého dne?

Zdanění církevních restitucí je o něco horší než krádež. To není, jako když někdo někomu ukradne auto nebo peněženku. Má to svůj obrovský právní a mravní, v tomto případě spíš nemravní rozměr. Církve patřily k té části společnosti, která byla nejvíce postižena komunistickým režimem. Došlo nejen ke krádeži a devastaci jejich majetku, ale také k fyzickému týrání, mučení, popravám, vyhnáním ze země. A k poměrně dost velké ostudě polistopadové České republiky patří, že to trvalo dvaadvacet let. My jsme byli poslední postkomunistickou zemí, která konečně v roce 2012 přijala zákon, jímž vyrovnala vztah mezi státem a církvemi. A poprvé od Bílé hory došlo k naprosto historické dohodě mezi všemi křesťanskými církvemi a Federací židovských obcí. A ta dohoda nebyla vůbec jednoduchá! Toto byl skutečně historický okamžik…

Do kterého komunisté hodili vidle?

A navíc bych těm vlastencům, co bojují proti církevním restitucím a také proti islámu, rád řekl, že kdyby se v tom roce 2012 nepodařilo zákon přijmout, tak od roku 2014 by Ústředí muslimských organizací mělo právo na každoroční státní příspěvek. Jako každá církev, která je registrovaná aspoň deset let.

Když říkáte, že jsme poslední z postkomunistických zemích, jsme zároveň jediní, kdo hodlá církevní restituce zdaňovat?

Přiznám se, že konkrétní postkomunistické smlouvy neznám.

Církve nyní dokonce mluví o konfiskaci.

Ano, já si myslím, že to je na místě. Je to strašlivá nemravnost. A druhá věc – z našeho pohledu je to porušení principu právního státu. Vždyť jsou porušeny smlouvy, které stát uzavřel! Církve dostávají vyplácenu náhradu nikoli proto, že to říká zákon, ale že na základě toho zákona byl zmocněn předseda vlády podepsat smlouvy soukromě-právního charakteru. On podepsal šestnáct smluv, kde se Česká republika zavázala, v jakých termínech a jaké částky každé té církvi bude vyplácet.

A znovu zdůrazňuji – to jsou smlouvy soukromě-právního charakteru! To není veřejné právo. To je, jako kdybychom uzavřeli smlouvu Kalousek s Kalenskou. V těch smlouvách je článek 5.2, který říká, že všechny odvody a danění se budou řídit legislativou účinnou k 1. 1. 2013. Takže dva rovnoprávní partneři spolu uzavřeli smlouvu a jeden z těch partnerů, tedy stát, zneužívá své veřejné moci, aby bez dohody s tím druhým smlouvu zásadně změnil v neprospěch toho partnera.

Vy říkáte, že to podráží důvěru v právní stát. Ale od toho je tu přece právě justice, respektive Ústavní soud. Proto ani nechápu, proč se teď komunisté radují a ostatní rozčilují, protože podle všeho to Ústavní soud stejně shodí. Proč tedy tak vyhrocené emoce?

Protože právní stát bychom měli chránit všichni!

Znovu. Proč jsou všichni tak zneklidněni? Vy pochybujete o tom, jak se Ústavní soud, který navíc už jednou v této otázce ve prospěch církví rozhodl, zachová?

Nikdo nemůže předvídat rozhodnutí Ústavního soudu.

Dokonce ani Pražský hrad.

Je fakt, že si prostě neumím přestavit, že by toto Ústavní soud mohl přejít. Ale přece není jedno, že poslanci, kteří se zavazují chránit právní řád České republiky a slíbí, že budou rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, tomu právnímu řádu plivnou do očí.

Miroslav Kalousek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

V médiích se objevilo slovo „držhubné“. Celé je to přece tak, že ANO a ČSSD pro návrh komunistů hlasovali, protože zdanění církevních restitucí je podmínka, bez níž komunisté vládu podporovat nebudou.

Je to mimořádná nemravnost. Pokud chtěla vláda udělat dohodu s komunisty, proč si vybrali zrovna církve, které komunisté už jednou strašlivě zdevastovali, včetně fyzických likvidací?

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

V tomto okamžiku nejčtenější