Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vyloučení Rosatomu prodraží Dukovany, obává se Havlíček. Není to soutěž na nákup rohlíků do fabriky, oponuje Míl

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Foto: ČTK
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Foto: ČTK

Kauza ruského zapojení do výbuchu ve Vrběticích má zásadní dopad na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Z něj vláda po čínském hráči vyloučí i Rosatom. Jeho účast přitom kabinet dlouhodobě podporoval. Vicepremiér Karel Havlíček Deníku N potvrdil, že vyloučení ruského hráče může tendr negativně ovlivnit. Bývalý zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl ale s takovou rétorikou nesouhlasí.

Tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany patří nejen mezi nejvýznamnější investice Česka, jedná se ale také o významné geopolitické téma, a to především s ohledem na možné účastníky. Na jedné straně demokratické státy, tedy Francie, Korea a USA, na straně druhé Rusko a Čína. Zatímco opozice dlouhodobě odmítala účast nedemokratických států na dostavbě Dukovan, vláda obhajovala ruskou účast konkurenčním tlakem.

Ze scénáře ministerstva průmyslu nicméně definitivně sešlo poté, co vyšly najevo okolnosti výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích. Za ním podle informací českých tajných služeb stojí ruští agenti z rozvědky GRU. Předběžné vyloučení Ruska z tendru na dostavbu reaktoru pak bylo jednou z hlavních reakcí české strany.

To ostatně dnes na tiskové konferenci potvrdil vicepremiér a šéf resortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). „Vláda dnes jednoznačně rozhodla a schválila, že v případě dostavby Dukovan nebude osloven Rosatom,“ řekl.

Ačkoliv opozice i bezpečnostní komunita vyloučení ruského hráče z tendru vítají, podle vicepremiéra může mít takový krok negativní vliv na dukovanský tendr, promítnout se může především do ceny nového bloku. „Jasně jsme řekli, že z pohledu technologického je Rosatom kvalitním

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Kauza Vrbětice

Tendr na Dukovany

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější