Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Se symbolickým uznáním rozsahu pandemie jsme otáleli déle než ostatní, je to šokující, říká česká vědkyně z Cambridge

Na Staroměstském náměstí se symbolicky mísily emoce a nálady ve společnosti. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Na Staroměstském náměstí se symbolicky mísily emoce a nálady ve společnosti. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Patří do poměrně neviditelné masy lidí, která ale pro zemi představuje velkou naději: čeští vědci v zahraničí. Olga Löblová pracuje jako postdoktorandka na univerzitě v Cambridge, zaměřuje se na politologii a zdravotnictví. Zkoumá například, jak státy rozhodují o úhradách léků nebo jakou roli mají v pandemii nezávislí experti. O situaci v Česku se v posledním roce vyjadřovala například pro Financial Times. „České společnosti trvalo mnohem déle než ostatním zemím, než uznala rozsah pandemie. Kříže na Staroměstském náměstí byly prvním takovým gestem. Je to šokující a zarážející,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro Deník N.

Od studia politologie jste se dostala k zaměření na veřejné zdraví. Čím si vás zdravotnictví získalo?

Už v diplomové práci jsem srovnávala zdravotnickou a sociální reformu na Slovensku, tehdy mě to chytlo. Jakmile se člověk jednou ochomýtne kolem zdravotnictví, už ho to nepustí. Každý jednotlivý občan s ním má zkušenost od dětství, jsou to otázky života a smrti.

Při rozhodování o uvolňování veřejných peněz vždy vyvstávají otázky, jak moc si ceníme zdraví, kolik za něj chceme dát, čí zdraví je nám cennější. Z politologického hlediska se navíc zdravotnictví nestuduje často, běžnější je třeba zkoumat nezaměstnanost nebo školství.

Oproti jiným zemím

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Rozhovory

Zdravotnictví

Česko, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější