Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdy na vás přijde řada s očkováním? Známe detailní harmonogram dodávek do konce června

Očkovací centra budou muset zrychlit. Foto: Gabriel Kuchta/Deník N
Očkovací centra budou muset zrychlit. Foto: Gabriel Kuchta/Deník N

Deníku N se podařilo získat nový plán dodávek vakcín do konce června. Vyplývá z něj několik podstatných informací – i při pomalejším postupu očkování by se mohla na konci tohoto čtvrtletí dočkat alespoň první dávky velká část osob starších pětačtyřiceti let. A když se bude očkovat rychleji, ve stejné době by už vakcínu mohli dostat někteří pětatřicátníci.

Z harmonogramu dodávek vakcín, který redakce získala od vysoce postaveného zdroje blízkého ministerstvu zdravotnictví a který popisuje jednotlivé dodávky vakcín od společností Pfizer/BioNTech (vakcína Comirnaty), AstraZeneca (Vaxzevria) a Moderna, je patrný výrazný nárůst dodávek už od tohoto měsíce. S tím počítaly i předešlé harmonogramy ministerstva zdravotnictví, teď se ale dodávky zvýšily o 1,179 milionu dávek Comirnaty, které společnosti Pfizer/BioNTech přesunuly ze čtvrtého čtvrtletí už do druhého.

V další části článku najdete interaktivní grafy, z nichž si můžete podle svého věku určit, kdy s očkováním pravděpodobně přijdete na řadu. Nabízíme dva scénáře, optimistický a realistický.

V příštích dnech tak do Česka přijde téměř 700 tisíc dávek Comirnaty, v květnu 1,728 milionu a v červnu téměř 2,5 milionu. Je samozřejmě možné, že se dodávky ještě nějak zpozdí, ale právě společnosti Pfizer/BioNTech své závazky zatím vždy plnily (kromě krátkodobého výpadku z důvodů zvyšování výrobních kapacit v lednu, což ale vzápětí nahradily, a naopak svůj závazek vůči EU za první čtvrtletí dokonce nakonec navýšily o osm milionů dávek). Naděje, že do Česka skutečně přijde do konce června téměř pět milionů dávek vakcíny Comirnaty, je

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější