Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Očkování už podporují čtyři Češi z pěti. Sputnik nepomůže, kdo ho chce, bral by i jinou vakcínu

Ochota Čechů k očkování roste. Může k tomu přispět i to, že už viděli, kolik jich s covidem zemřelo. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ochota Čechů k očkování roste. Může k tomu přispět i to, že už viděli, kolik jich s covidem zemřelo. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Výzkum společnosti STEM pro ministerstvo zdravotnictví přinesl nová data o smýšlení českého obyvatelstva o vakcínách. V době silného zimního náporu pandemie podpora očkování výrazně narostla. Za nejdůvěryhodnější vakcínu Češi pokládají Pfizer/BioNTech.

Tou nejsilněji znějící zprávou z výzkumu, který ministerstvo zdravotnictví zpřístupnilo médiím, je výrazný nárůst podpory očkování i zájmu o něj.

V prosinci očkování jako cestu z pandemie podporovalo 52 % lidí, začátkem února 68 %, nyní je to 82 %. Podobně rostl i zájem nechat se naočkovat – z prosincových 39 % na nynějších 69 % (včetně i téměř 13 % lidí, kteří už očkovaní jsou).

Rozpor mezi oběma typy podpory není zvláštní. Část obyvatelstva totiž očkování sebe samých odmítá, v principu ale uznává jeho přínosnost a počítá s vybudováním kolektivní imunity. Nyní tak smýšlejí téměř dvě pětiny těch, kteří se očkovat nechtějí.

Rostoucí ochota Čechů nechat se očkovat se může jevit jako pozitivní zpráva. Otázkou ale je, do jaké míry

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Průzkum veřejného mínění

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější