Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Výrobci léků napsali návrh zákona, který je pro ně výhodný. Poslanci jej ve výboru schválili

Ilustrační foto: Matěj Skalický
Ilustrační foto: Matěj Skalický

Poslanci ze zdravotního výboru poslali na konci března do druhého čtení novelu zákona, podle níž by zdravotní pojišťovny musely proplácet i nákladnější vakcíny proti chřipce a papilomaviru, který způsobuje rakovinu. Příslušný pozměňovací návrh přitom připravily farmaceutické firmy, které by z novinky těžily. Ačkoliv výrobci léků a vakcín autorství návrhu přiznávají, předsedkyně výboru tvrdí, že podnět přišel od lékařů.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pojišťovny dnes hradí vakcíny proti chřipce a papilomaviru (HPV virus způsobující rakovinu děložního čípku a další pohlavní choroby) jen v takzvané ekonomicky nejméně náročné variantě. Dívky a chlapci v pubertálním věku, pro které jsou HPV vakcíny určené, tak mohou dostat zdarma pouze jeden typ vakcíny. Na dražší typy očkovacích látek si musí doplácet až 1750 korun.

Podobně je tomu i u vakcín proti chřipce, pojišťovny také hradí jen některé z nich.

Farmaceutické firmy teď v rámci chystané novely zákona o veřejném zdravotním pojištění usilují o to, aby pojišťovny plně proplácely i dražší varianty očkovacích látek. Deník N má k dispozici neoficiální dokument, kde je jako předkladatel návrhu uvedena Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) zastřešující i výrobce vakcín.

„Dle současného znění zákona je hrazeno očkování a očkovací látka proti HPV, avšak pouze v provedení nejméně ekonomicky náročném. Na trhu jsou dostupné vakcíny, které se liší sérologickým složením a poskytují rozdílnou šíři ochrany proti jednotlivým typů papilomaviru. Současná úprava neumožňuje reagovat na trendy v epidemiologii a volit co nejefektivnější očkovací strategii,“ zmiňuje jeden z pozměňovacích návrhů, které AIFP připravila.

Sekretariát zdravotního výboru potvrdil, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější