Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kreml úspěšně obsazuje po Hradu další důležitou kótu. A to Černínský palác

Zastesklo se Janu Hamáčkovi po image rozhodného krizového manažera v červené mikině? Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Zastesklo se Janu Hamáčkovi po image rozhodného krizového manažera v červené mikině? Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Komentář Jana Moláčka: Po odvolání Tomáše Petříčka z čela české diplomacie prohlásil Jan Hamáček, že se na české zahraniční politice nezmění ani čárka. Sám ale využívá svoje přechodné působení v Černínském paláci k tomu, aby navázal na to nejhorší z ní – podezřelé styky s Ruskem, které hrají do karet zájmům Kremlu, zatímco ty české poškozují. A zájem Kremlu je jasný – upevnit svůj vliv v Česku na desítky let dopředu přes vítězný tendr na dostavbu Dukovan.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Hamáčkova překotná cesta do Moskvy v doprovodu obskurního expředsedy slovenského parlamentu Andreje Danka povyšuje českou servilitu vůči Kremlu na novou úroveň.

Dosud byl hlavním bojovníkem za Putinovy geopolitické zájmy v Česku Miloš Zeman. Vypadalo to podobně – namísto standardních diplomatických jednání tajné výpravy do Moskvy v podání Zemanova poradce Martina Nejedlého. Mimo protokol i veřejnou kontrolu, bez koordinace s institucemi zodpovědnými za vztahy s Ruskem, tedy ministerstvem zahraničí a českou ambasádou v Moskvě.

Bylo samozřejmě na pováženou, pokud za Českou republiku v Rusku vystupoval zákulisní hráč bez jakékoliv veřejné funkce, která by ho k tomu zmocňovala. Pokud se ale stejně pokoutně chystá s Ruskem jednat ministr zahraničí, je to ještě horší. Znamená to, že Kreml úspěšně obsazuje po Hradu další důležitou kótu. A to Černínský palác, který se dosud snažil o standardní politiku vůči východní velmoci.

Kdo vlastně letí do Ruska?

Na Hamáčkově cestě do Moskvy není standardního vůbec nic. Především není jasné,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Názor

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější