Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Diplomacii má vést vzdělaný hamáčkovec s podezřelou zkouškou z ruštiny i angažmá v CEFC

Náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek má vést českou diplomacii. Foto: ČTK
Náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek má vést českou diplomacii. Foto: ČTK

Novým ministrem zahraničí se má stát dosavadní náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek. Sedmatřicetiletý politik se sice může pochlubit prestižním vzděláním z USA i zkušenostmi z nejužšího vedení tří resortů, panují však pochybnosti o jeho zkoušce z ruštiny. V minulosti navíc pracoval pro čínskou společnost CEFC.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vládní rošáda ministrů za ČSSD se zadrhla a předseda strany Jan Hamáček musel rychle hledat náhradu za šéfa resortu kultury Lubomíra Zaorálka, který odmítl převzít ministerstvo zahraničí. Po jednání vedení sociální demokracie se novým kandidátem stal Hamáčkův blízký spolupracovník, jeho náměstek na ministerstvu vnitra Jakub Kulhánek.

Ten už na ministerstvu zahraničí působil za vlády Bohuslava Sobotky, když byl náměstkem právě Zaorálka. Ve své pozici musel doložit znalost dvou jazyků – anglicky i díky studiu v USA mluvil bravurně, problém však podle časopisu Respekt nastal s ruštinou.

Kulhánek její znalost dokládal diplomem z Kyjeva, který údajně budil pochybnosti. „Bylo to strašně za hranou a musel odejít,“ řekl Deníku N jeden ze zdrojů z ministerstva. Informaci následně potvrdily další tři zdroje z diplomacie.

Lidé blízcí Kulhánkovi a Hamáčkovi však tvrdí, že za náměstkovým odchodem v roce 2016 stály

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější