Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Boj o reformu penzí pokračuje. Babišovi poradci novelu ztrhali na třech stranách

S penzijní reformou nepohnula vláda Andreje Babiše ani o kousek. Ilustrační foto: Adobe Stock
S penzijní reformou nepohnula vláda Andreje Babiše ani o kousek. Ilustrační foto: Adobe Stock

Tři strany dlouhé stanovisko k návrhu důchodové reformy z pera ministryně Jany Maláčové (ČSSD) dostal premiér Andrej Babiš (ANO). Dokument vypracovali jeho poradci, podle nichž se plán ministryně nedrží programového prohlášení vlády. Vyčítají mu například i snahu o spravedlivé důchody.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ministryně práce a sociálních věcí je kvůli připravované důchodové reformě dlouhodobě pod palbou koaličních partnerů. Dosud se nicméně spor odehrával především mezi jejím resortem a ministerstvem financí. Nyní se do silné kritiky kroků Maláčové zapojil také předseda vlády a jeho tým.

Vyplývá to z interní analýzy pro Úřad vlády, kterou Deník N získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Hlavním autorem dokumentu je premiérův poradce Jaroslav Ungerman, který rovněž působí jako ekonomický expert Českomoravské konfederace odborových svazů. Babiš jej také prosadil do vlivného unijního výboru na místo určené neziskovým organizacím.

Druhým autorem je Vilém Kahoun, bývalý šéf České správy sociálního zabezpečení a někdejší poradce na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Ungerman s Kahounem vypracovali pro Babiše stanovisko k finálnímu doporučení důchodové komise. V dokumentu, který má zhruba dvě a půl strany, reagují na návrhy tří zákonů, které Maláčové resort poslal do připomínkového řízení.

„Co to jsou spravedlivé důchody?“

Právě důchodová reforma je v programovém prohlášení vlády představena jako první bod takzvaných hlavních strategických směrů. „Chceme konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí,“ slibovala před necelými třemi lety koalice.

Autoři stanoviska hned v úvodu uvádějí, že Komise pro spravedlivé důchody, která při ministerstvu práce na důchodové reformě pracovala, nerespektovala její

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější