Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Velká reportáž: Šťourat se v nose dnes povoleno aneb škola je opět základ života

Děti hned po návratu do školy opět čeká testování. Většina škol použije antigenní testy s výtěrem z přední části nosu. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Děti hned po návratu do školy opět čeká testování. Většina škol použije antigenní testy s výtěrem z přední části nosu. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Z českých škol se stala samotestovací centra. Deník N dvě z nich navštívil. Přinášíme reportáž z prvního dne návratu do škol.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

O půl osmé ráno začínají před školu Brána jazyků ve Vojtěšské ulici v centru Prahy přicházet první děti s rodiči. Nad vstupem je ještě velikonoční výzdoba, pod kterou na ulici projde vrátná a začíná udílet první pokyny. Covid už měla, shluku dětí ani jejich rodičů se nebojí. Než jim začne vysvětlovat logistiku testovací akce, roušku si posune pod bradu.

„Děti, které se budou testovat s rodiči, zamíří do tělocvičny. Ostatní do tříd,“ volá nahlas, aby ji všichni slyšeli.

Před školou čeká i matka, která si po domluvě s ředitelem přinesla pro syna test ze slin. Chlapec má poruchu chování a testovat výtěrem z nosu ho rodiče nechtějí.

Kolem 7.40 se trousí do budovy první děti s rodiči. Vrátná kontroluje, zda mají všichni respirátory či roušky, pro jistotu má připravených několik krabiček s náhradními, v dětských velikostech. Tento týden se totiž vracejí pouze ti nejmenší, prvňáci a druháci, dohromady osm tříd. Polovina pátých tříd z této školy se rovněž dnes testovala, jejich výuka je ale v budově druhého stupně na Uhelném trhu.

Děti sice mají do školy vstupovat po malých skupinkách, hloučky kamarádů se ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Reportáž

Školství

Testování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější