Deník N

Notes: Úspěchy i neúspěchy, nebohatý i nechudý a prezident-neprezident. Události dne jako od prince Koloběžky

Notes – úvodní foto, koláž osmi titulních stran.
Notes – úvodní foto, koláž osmi titulních stran.

Čtvrteční události a články pro vás přefiltroval Jan Kudláček.

Nejsou tam obě, ale i jedna je hodně! Tenistky Petra Kvitová a Karolína Plíšková rozjely novou sezónu famózně, sice nakonec nebudou hrát finále prvního superturnaje roku, Australian Open, Češka s Češkou proti sobě (první z dnešního semifinále postoupila, druhá ne), ale Kvitová má šanci stát se pozítří světovou jedničkou (a to už letos obě ženy stihly vyhrát jeden turnaj). I o tom píše Deník N. A to není jediný český ženský úspěch dne! O senzačním vítězství Markéty Davidové ve sprintu při biatlonovém Světovém poháru v Anterselvě napsal iRozhlas.

Není první, asi ani poslední, ale je nejmladší Čech, kterému hrozí 5 až 15, nebo až 20 let za terorismus. Bojoval totiž proti Ukrajině za zájmy Kremlu na Donbase. A kolegové Hana Mazancová a Lukáš Prchal ho našli a napsali o jeho příběhu reportáž. Nějak nám tu – po odsouzeném železničním dřevorubci – ti teroristé přibývají. Jen nějak nejde o ty, jejichž hordami nás straší prezident, ale naopak o jedince, kteří vidí svět podobně jako on…

Radil, i neradil bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Ten přestal policii z Bratislavy velet po vraždě novináře Kuciaka, přesto se stal poradcem českého ministra vnitra Hamáčka. Jakou radu pro ministra 25 hodin za 10 000 korun připravoval, jsme se nedočetli, protože prý byla ústní. Teď poradce skončil. Informace Deníku N potvrdilo několik lidí z ministerstva vnitra a nakonec i sám Hamáček.

Prezidenta stíhat nelze, jeho kancléře ano. Ministr spravedlnosti Kněžínek Deníku N řekl, že schůzky ředitele Kanceláře prezidenta republiky Mynáře se soudci mohly „naplňovat podstatu trestného činu ve stadiu přípravy nebo pokusu“. Co přesně ministrovi vadí a jestli se zmínil i o nátlacích prezidenta republiky, se dozvíte ze zprávy Lukáše Prchala.

František Kinský mohl být hrabě – je starostou Kostelce nad Orlicí. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Není bohatý, ani chudý. Není smutný, ale vesele stav české společnosti nevidí. Říká: „Máme se skvěle, ale nevidím pro nás naději.“ Je hrabě, ale slouží jako starosta Kostelce nad Orlicí. Zajímavý rozhovor s Františkem Kinským vedla Renata Kalenská. A není jen o politice. Budete se možná divit, jaké velmi známé heslo z jedné reklamy máte díky němu v hlavě!

Není příliš charismatický, ale mávnout rukou nad ním taky nejde. Může totiž, už letos, převzít vládu Jejího veličenstva nad Spojeným královstvím. To už ne hrabě Kinský, ale lídr levicových labouristů Jeremy Corbyn. Ten už se vidí v sídle britské vlády v Downing street č. 10. Dostane se tam? Patří tam? A co by to mohlo znamenat? Komentář o muži, který v šusťácích roztodivných barev vynáší odpadky, napsala Deníku N sousedka Tereza Anteneová, která ho při tom vídala.

Není to prezident, a přece je to prezident

Juan Guaidó je předsedou venezuelského parlamentu a prohlásil se prezidentem republiky. Jde o vzpouru proti diktátorovi Madurovi, který odstavil nepohodlný parlament a nechal se podivně zvolit. Roztrhl se pytel s demonstracemi i násilím a Guaida hned uznalo plno zemí od USA a Kanady přes část Střední Ameriky a skoro celou Jižní Ameriku až po (nepřímo) EU. Zastání Maduro naopak našel u spřízněných režimů – Ruska, Číny, Íránu, Kuby, Turecka… Článek o tom, co se ve Venezuele děje, i proč (do jaké hospodářské propasti padá), jsem sepsal… já.

Juan Guaidó, předseda venezuelského Národního shromáždění, který se s podporou USA, EU a většiny latinskoamerických zemí 23. ledna prohlásil přechodným prezidentem Venezuely. Foto: Carlos Rawlins, Reuters

Je to strašné čtení, ale zase s dobrým koncem. Americká policie našla pachatele případu, který otřásl Amerikou. 22letá pacientka v nemocnici otěhotněla a porodila – jenže je od nehody ve věku tří let v kómatu. Jak se to mohlo stát, jak to, že na to až do porodu ošetřující personál nepřišel, a kdo má být tím zločincem, to vše najdete v článku Jany Ciglerové.

Dá se to vyfotit, i nedá – je to taková zapeklitá věc. Jak byste fotografovali kaly ukrývající mangan v hodnotě desítek miliard? My na to máme fotografa Ludvíka Hradilka. Zajel do Polabí a přivezl fotky nejen z krajiny, kde se možná bude těžit, ale i ze schůze, kde o tom byli místní zpraveni. Je z jeho fotogalerie tenhle snímek divoké přírody ujímající se místa zpět po člověku nejhezčí?

Místo možné těžby manganu v kalech elektrárny Chvaletice. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Není to ani „1234“, ani „heslo“, ale je to ještě vtipnější. Jak mají zaheslované e-mailové schránky čeští politici? Víme první! Díky článku „Víme, jaká hesla používají na webu komunisté, okamurovci, Agrofert či prezident Zeman“ od Strach.cz. Rychle sdílejte, než to smažou!

Nechce se to možná věřit, ale český trh práce je čtvrtý nejpružnější v EU. Vyplývá to z průzkumu, o kterém píše Tereza Mynářová. A že ekonomický text vůbec nemusí být suchý, v něm dosvědčuje například informace, že „zástupci Hospodářské komory, kteří nepružnost pracovního trhu v Česku dlouhodobě kritizují jako překážku ekonomického růstu, neměli čas na výsledky průzkumu během několika dnů reagovat“. Taková nepružnost.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější