Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Slovenský úřad podle Moskvy porušil smlouvu, kterou nesměl vidět. Česko netuší, zda Sputnik obstará transparentněji

Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger chce obstarat Sputnik jiným způsobem než Slovensko. Jeho resort ale zatím neví, zda se podaří vyhnout hlavním problémům, na které slovenská snaha dostat k zájemcům ruskou vakcínu narazila – nedostatku informací a netransparentní smlouvě, do níž nesměl nahlížet ani lékový úřad. Ten přitom paradoxně čelí ruskému obvinění, že smlouvu, kterou neviděl, porušil.

Dvě stě tisíc dávek Sputniku leží už měsíc a půl ve slovenských skladech. Před covidem zatím nikoho neochránily, zato kvůli nim padl bývalý premiér Igor Matovič a Slovensko čelí obvinění Ruska z porušení smlouvy.

Přípravy na dovoz ruské vakcíny se mezitím naplno rozběhly v Česku. Dveře dokořán otevřela Sputniku výměna v čele ministerstva zdravotnictví. Nový ministr Petr Arenberger začal nákup chystat okamžitě po jmenování do funkce. Novinářům dnes řekl, že chce postupovat jinak než slovenský expremiér Matovič.

„Určitě nechceme jít slovenskou cestou, že bychom tady najednou vítali letadlo se zmrazenými látkami, ale chceme mít nejdřív papíry v pořádku,“ prohlásil Arenberger. Část „papírů“ podle něj už dává dohromady Státní ústav pro kontrolu léčiv.

„Na SÚKL se materiály kompletují, zřejmě ještě dnes večer máme zatím první pracovní schůzku, chceme se na ty dokumenty podívat. Jestli z toho už něco vypadne, nevím. Ale průběžně se tomu věnujeme,“ doplnil ministr.

Přísně tajné!

Není ale jasné, jak chce české ministerstvo zdravotnictví získat dokumentaci, kterou Rusko podle tamního lékového úřadu na Slovensko přes urgence neposlalo.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější