Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vrátit ČSSD magnetismus i touhu vítězit. Soupeři o post šéfa nabízejí lék proti úpadku

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Během více než sedmi let vládnutí s Andrejem Babišem se sociální demokracie změnila z vítěze voleb ve stranu bojující o záchranu. Na sjezdu, který proběhne v pátek a v sobotu, bude hledat cestu ven z krize. Jakou chtějí zvolit kandidáti na předsedu?

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nelehké rozhodnutí čeká v těchto dnech sociální demokracii. V průzkumech se pohybuje na hranici vstupu do Sněmovny, a hrozí tak, že po podzimních volbách žádní poslanci v dolní komoře Parlamentu za nejstarší českou stranu nezasednou.

ČSSD si v závěru týdne na sjezdu zvolí nové vedení, které bude mít za úkol zvrátit roky trvající trend klesajících preferencí. Na předsedu kandiduje kromě současného šéfa strany a vicepremiéra Jana Hamáčka také ministr zahraničí Tomáš Petříček a poslankyně Kateřina Valachová. Deník N oslovil s otázkami všechny tři kandidáty.

Prvním klíčovým úkolem nového vedení bude udržet stranu ve Sněmovně. Podle Hamáčka by ČSSD měla v předvolební kampani zvolit jako hlavní téma obnovu Česka po covidu. Dodal, že „jediná sociální demokracie má jasný plán“.

Na oživení země po pandemii chce vsadit také Petříček. „Klíčovým heslem bude práce. Musíme ji zachránit zaměstnancům a živnostníkům, kteří jsou už nyní krizí postiženi nejvíce,“ podotýká ministr zahraničí.

Valachová zmiňuje i kvalitu vzdělávání, dostupnost bydlení nebo zvýšení mezd k evropské úrovni. „Nemůže existovat vyspělá země, kde jsou

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Sněmovní volby 2021

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější