Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Opozice mluví o rozpuštění Sněmovny a předčasných volbách. Hlasy ale sežene jen těžko

Trojkoalice Spolu v dubnu spustí kampaň „Dáme Česko dohromady“. Koaliční smlouvu podepíše 11. dubna. Foto: trojkoalice Spolu
Trojkoalice Spolu v dubnu spustí kampaň „Dáme Česko dohromady“. Koaliční smlouvu podepíše 11. dubna. Foto: trojkoalice Spolu

Strany seskupené v opozičních koalicích v posledních dnech začaly nahlas mluvit o možnosti rozpuštění Sněmovny. Tím pádem by se podle ústavy do 60 dnů konaly předčasné volby. Opozice tak chce ukončit vládnutí Andreje Babiše a nedat moc do prezidentových rukou. Sehnat potřebnou většinu je ale prakticky nemožné.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vláda prochází turbulencemi. Premiér během pandemie koronaviru vyměnil už třetího ministra zdravotnictví, spekulovalo se také o pádu ministra školství. Právě do agendy těchto resortů předseda vlády v posledních týdnech výrazně mediálně zasahoval.

Babišův kabinet navíc může přijít o sněmovní většinu, komunisté totiž jednají o tom, zda ukončí toleranci vládě hnutí ANO a ČSSD. Půl roku před volbami se osmělují také sociální demokraté, část z jejich kandidátů do vedení se vymezuje proti ANO.

V této situaci začaly strany dvou opozičních koalic více volat po řešení situace kolem vlády, která podle nich nezvládá řízení země. Jejich lídři nevolají po rekonstrukci vlády nebo odchodu premiéra, chtějí jít cestou rozpuštění Sněmovny a předčasných voleb začátkem léta.

Tuto možnost zmínil

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Sněmovní volby 2021

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější