Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Jsem přece nejlepší.“ Boj s pandemií povede kožní lékař, jehož nemocnice řešila řadu kauz

Prezident Miloš Zeman jmenoval 7. dubna 2021 na Pražském hradě nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Foto: ČTK
Prezident Miloš Zeman jmenoval 7. dubna 2021 na Pražském hradě nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Foto: ČTK

Česko má během pandemie už čtvrtého ministra zdravotnictví. Klíčového postu se ujímá Petr Arenberger. Nástupce Jana Blatného má vstřícnější postoj k využívání ruské vakcíny Sputnik. Vinohradská nemocnice pod jeho vedením řešila řadu kauz.

„Všichni si určitě vzpomenete, že o mém jmenování ministrem zdravotnictví už se hovořilo v podstatě od loňského podzimu, kdy docházelo k různým výměnám ministrů. Hodně se o tom mluvilo v médiích a mezi námi mám trochu podezření, že o to více si mě pan premiér všimnul,“ řekl Arenberger během uvedení do úřadu.

Ve své funkci chce zajistit co největší množství vakcín. Hodlá také podporovat maximální dostupnost monoklonálních protilátek. Apeloval také na všechny, kteří mají příznaky koronaviru, aby šli na testy.

O možnosti, že by se Arenberger stal ministrem zdravotnictví, se začalo spekulovat loni na podzim, ale ještě častěji se jeho jméno v médiích objevovalo v březnu, kdy si založil twitterový účet. Ačkoli posléze s úsměvem v médiích tvrdil, že mu účet založila dcera, vládní funkci se příliš nebránil.

„Kdyby bylo potřeba, tak mě znáte, že já rád pomáhám všem,“ podotkl Arenberger s tím, že ale ministerské ambice nemá. Deníku N ke konci března napsal, že nabídka sice na stole nebyla, ale ještě se uvidí. „Jsem přece nejlepší, že jo?“ dodal.

Oproti Blatnému má také vstřícnější postoj k ruské vakcíně Sputnik V. Očkování touto látkou by umožnil zájemcům v rámci klinického zkoušení. Podle něj by k tomu stačil

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější