Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Firma, která dostala linky z Tchaj-wanu, prodávala horší respirátory, než tvrdila. Případ řeší inspekce i policie

Společnost Good Mask na trhu v minulém roku prodávala respirátory třídy FFP2. Výsledky testování laboratoří ukazuje, že filtrační polomasky odpovídaly třídě FFP1.
Společnost Good Mask na trhu v minulém roku prodávala respirátory třídy FFP2. Výsledky testování laboratoří ukazuje, že filtrační polomasky odpovídaly třídě FFP1.

Česká obchodní inspekce prošetřuje společnost Good Mask kvůli kvalitě respirátorů, které dodává na trh. Je to tatáž firma, která získala čtyři linky z Tchaj-wanu. Podle zjištění Deníku N prodávala respirátory, které neodpovídaly deklarované účinnosti třídy FFP2. Firmu prověřují také detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Trh s respirátory jede nyní doslova na plné obrátky. Už minulý rok na jaře ovšem muselo Česko narychlo dokupovat stovky milionů respirátorů FFP2 a FFP3, aby ochránilo zdravotníky před šířením nákazy covidu-19. Postupem času se respirátory dostaly v hojném počtu i k běžným lidem. Respirátory se začaly prodávat v lékárnách i supermarketech. A od té doby, co je nošení dvojkového respirátoru povinné, jejich spotřeba prudce vzrostla.

Média už v minulosti upozornila na některé společnosti, které na trh dodávají respirátory nesplňující deklarovanou kvalitu. A jak nyní zjistil Deník N, problém s kvalitou respirátorů má také společnost Good Mask. Ta provozuje 30 výrobních linek na výrobu respirátorů. Dvacet šest jich je z Číny, čtyři má od tchajwanského výrobce Autoland. Výrobní linky z Tchaj-wanu získala poté, co zemi navštívil šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Firma Good Mask má zároveň i stejného majitele jako společnost Masanta, která uspěla v tendru na dodání antigenních testů do škol.

Společnost Good Mask vznikla loni na konci dubna. V té době neměla potřebné

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější