Média často pokrývají covid jako sportovní výsledky. Máme zbytečně moc čísel a málo kontextu

Glosa Jiřího Svobody: Už více než rok fungují česká média v modu, který si předtím uměla jen stěží představit. Stejně jako všichni ostatní musela i ona ze začátku improvizovat. Jenže pandemie už dávno na začátku není, a je tak třeba se k jejich práci postavit kriticky.
Někteří novináři (nebo spíš tvůrci mediální agendy) si totiž podle mého názoru nevedou dobře, a jak pozoruji kolem sebe, postupně se i kvůli jejich práci od zpráv odvrací také tací, kteří je dříve denně sledovali.
Často se tento jev svádí na obecnou frustraci lidí, kteří už mají zpráv o covidu plné zuby. To je jistě pravda, ale nebude chyba i na straně produkce? Nešlo by zpracovávat celou pandemii tak, aby měli čtenáři i nadále pocit, že je potřeba se dění okolo věnovat?

Naočkujeme přednostně nenahraditelné úředníky, nabídl ministerstvům krizový štáb. Část resortů to odmítla
Titulní strany mnoha zpravodajských portálů plní titulky ve stylu „přibylo X případů a číslo R se snížilo o X bodu“. Případně k tomu ještě náleží věta, že je to nejméně či nejvíce od náhodného dne v minulosti. Den za dnem, s železnou pravidelností. Podobně se to děje v případě očkování, počtu volných lůžek nebo jakéhokoliv dalšího ukazatele, co si vymyslíte.
Z mnoha zpravodajů, kteří mají tuto agendu na starost, se tak v podstatě stal ekvivalent sportovních redaktorů, kteří