Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Národnost nemáme v DNA. Lze ji změnit nebo mít dvě. I evropskou

Někdo pálí vlajku EU, někdo si při sčítání lidu zapisuje evropskou národnost. Snímek je z oslav brexitu v Londýně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Někdo pálí vlajku EU, někdo si při sčítání lidu zapisuje evropskou národnost. Snímek je z oslav brexitu v Londýně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Komentář Jana Moláčka: Český statistický úřad se při sčítání občanů Česka ptá mimo jiné na jejich národnost. Odpověď není povinná, přesto právě tato otázka vyvolává největší vášně. Mnozí pokládají za důležité nejen to, co napíšou sami, ale také, co napíšou druzí. Objevily se výzvy k přihlášení se k romské, moravské či evropské národnosti, stejně jako tvrzení, že ta či ona národnost neexistuje.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je paradoxní, že zrovna v tak homogenní zemi, jako je Česko, je pojem národnost opředen tak spletitou pavučinou mýtů. Anebo je to možná logické, protože většina z nás svou vlastní, poměrně nekomplikovanou zkušenost zobecňuje a aplikuje na ostatní. Což nemůže fungovat.

Začněme ultimativním tvrzením, že ta či ona národnost neexistuje. Nejčastěji v těchto dnech míří na ty, kdo si chtějí ve sčítacím formuláři vyplnit národnost moravskou nebo evropskou.

O tomto tvrzení nelze jednoduše říct, že není pravdivé.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější