Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Špatné zprávy pro Babiše. Piráti a STAN vedou v preferencích i podle agentury Median

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf STAN Vít Rakušan po podpisu předvolební koalice v krajských volbách 2020. Foto: Facebook Víta Rakušana
Předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf STAN Vít Rakušan po podpisu předvolební koalice v krajských volbách 2020. Foto: Facebook Víta Rakušana

Do čela volebních preferencí se podle agentury Median vyhoupli Piráti a Starostové. Po výzkumech Kantaru jde tak o další agenturu, která sleduje oslabování hnutí ANO a naopak významný nárůst podpory pro jednu z opozičních koalic.

Koalice Pirátů se Starosty by v březnu vyhrála volby do Poslanecké sněmovny se ziskem 27,5 procenta hlasů. Ukazují to data z volebního modelu agentury Median. Podle výzkumníků se liberální opoziční koalici podařilo za minulý měsíc posílit o tři procentní body.

Na druhé místo by tak Piráti se Starosty odsunuli hnutí ANO. To podle Medianu v únoru v preferencích stále vedlo, hlas by mu dalo 26,5 procenta lidí. V březnu ale přišlo o další voliče, aktuálně jeho podpora dosahuje hranice 24,5 procenta hlasů.

Aktuální výzkum částečně kopíruje data agentury Kantar CZ, podle jejíchž dvou posledních měření Piráti a STAN také předstihli dosavadního politického hegemona Česka.

Dnešní volební model agentury Median je prvním měřením této instituce za posledních

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Průzkum veřejného mínění

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější