Deník N

Notes: Komunistů školení o Kristově učení. Minority Report romského gaye. Fotbal v ráji. A dobrá rada nad zlato

Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Ve Sněmovně se bouřlivě debatovalo a hlasovalo o zdanění náhrad za církevní restituce, KDU-ČSL slaví stovku a zápas Česko vs. Brazílie bude v Praze i bez národního stadionu. Dnešní dění v Notesu shrnula a okomentovala Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

O čem jsme psali

Co je moc a co už příliš? Na poli politiky opět žilo téma církevních restitucí (přesněji řečeno náhrad za zabavený majetek). Sněmovna (přesněji řečeno ANO, SPD, ČSSD a KSČM) odhlasovala jejich zdanění. V bouřlivé diskusi (o níž pro Deník N reportují Eliška Černá a Bára Janáková) komunisté například školili církve o učení Ježíše Krista a poslanec ANO Faltýnek na volání opozice po konkrétních číslech, která by dokládala, že církev si v náhradách přijde na – řekněme – nekřesťanské peníze, prohlásil, že stačí použití obyčejného selského rozumu ke zjištění, že církve dostaly „prostě moc“. Hm. A nám stačí selský rozum ke zjištění, že někteří lidé možná neměli dostat moc.

Ověřeno za vás. Některé (a některé již legendární) výroky politiků k tématu církevních restitucí, které jsou stále v oběhu, prověřil vrchní ověřovač Jan Tvrdoň.

Fotbal v ráji. Také debata o tom, zda Česko potřebuje národní (fotbalový) stadion (a zda by se mu mohl vyplatit, či že na něm alespoň příliš neproděláme), se do veřejného prostoru vrací pravidelně jako družice, naposledy kvůli plánovaném přátelskému utkání Česko–Brazílie. Vypadalo to totiž, že žádný český pažit není pro hvězdy brazilského formátu dosti vhodný, a zápas proto nebude… Ovšem, problém vyřešen, jak píše náš sporťák Pavel Procházka. I bez fotbalového národního svatostánku. Zápas se totiž odehraje přímo v ráji. V Edenu. Stoupenci myšlenky českého národního fotbalového stadionu tak musí počkat na další příležitost, kdy zvednout hlas. Zatím jen dál nespokojeně brblají. A Brazilci mohou jen doufat, že do 26. března opadnou mrazy.

Minority Report. O předsudcích většinové společnosti vůči menšinám se mluví hodně, ale méně už se mluví o předsudcích menšin vůči menšinám. Je-li člověk menšinou v menšině, dostává to totiž často sežrat nejen od většinové většiny, ale i od většiny některé „své“ menšiny. A často velmi krutě, tak jak o tom otevřeně mluví romský aktivista David Tišer v rozhovoru s Evou Mošpanovou. Je Rom a gay. Sám měl štěstí, že zrovna jeho rodina jeho orientaci „skousla“, mezi Romy jde prý o výjimečně liberální přístup. Jinak Romové „své“ gaye exkomunikují, což jim často ublíží mnohem víc než kopance, kterých nebyl ušetřen Tišerův přítel… Při četbě tohoto rozhovoru nebo nedávného textu Petry Procházkové o pronásledování gay minority v Podněstří má liberálně smýšlející člověk (třeba autorka tohoto Notesu) vlastně radost, že česká většinová společnost už řeší „jen“, jestli gayům a lesbám umožnit sňatky, či je-li Prague Pride vkusná manifestace, nebo nevkusný cirkus.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější