Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nelze nezodpovědné nutit k zodpovědnosti tím, že se něco zakáže všem. Je to v rozporu s ústavou

Stát nesmí bezdůvodně omezovat svobodu pohybu. Nezodpovědné chování některých takovým důvodem není. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Stát nesmí bezdůvodně omezovat svobodu pohybu. Nezodpovědné chování některých takovým důvodem není. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Komentář Tomáše Karáska: Omezení pohybu osob se stalo jedním z nástrojů, které vláda používá ke zvládnutí epidemie covidu-19. V jeho zdůvodnění však zeje argumentační faul, v jehož důsledku je omezení možnosti svobodně se pohybovat po území České republiky nejen nesmyslné, ale i v rozporu s ústavními principy.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rozhořčení z toho, jak vláda ke koronavirové krizi přistupuje, v posledních týdnech narůstá. Lhaní, zbabělost a arogance, s níž jsou na občany uvalována další a další omezení, je předmětem nesčetných kritických komentářů. Ale i špatná vláda musí respektovat nejen procedurální, ale zejména věcné mantinely ústavního řádu. Při omezení pohybu přes hranice okresů tak podle mne nečiní.

Obecným argumentem na podporu omezení pohybu osob je, že tato opatření zabrání šíření přenosu koronavirové infekce. Jakkoliv se tváří rozumně, je tato presumpce sama o sobě nesmyslná. Představme si modelový příklad:

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější