Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Studio N: Co udělá s globálním obchodem jedna zaseknutá loď v Suezském průplavu

Zaseknutá loď Ever Given v Suezském průplavu. Foto: ČTK, AP
Zaseknutá loď Ever Given v Suezském průplavu. Foto: ČTK, AP

Suezský průplav, jedna z tepen světové ekonomiky, se stal dočasně neprůjezdným. Zablokovala ho loď, která by se dala označit jako symbol globalizace: jedna z největších kontejnerových lodí, 400 metrů dlouhá Ever Given je vlastněná japonskou společností, provozovaná tchajwanskou firmou, pluje pod panamskou vlajkou z Číny do Nizozemska skrz egyptský průplav a její posádkou jsou výhradně Indové.

Nehoda ukázala, do jaké míry je globální obchod 21. století závislý na několika kritických bodech. Hostem podcastu je politický geograf Bohumil Doboš.

Nové epizody Studia N najdete každý všední den odpoledne na našem webu a v podcastových aplikacích Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts.

Debata N: Supervolební rok v české politice
Jak moc mohou různé volební strategie rozštěpit vládní koalici a co se může změnit po eurovolbách a krajských a senátních volbách v Česku? Do jaké míry může výsledek letošních trojích voleb ovlivnit zásadní volby do Poslanecké sněmovny příští rok?

Redaktorka Deníku N Markéta Boubínová si do debaty v Knihovně Václava Havla pozvala politoložku Annu Shavit (FSV UK), sociologa Martina Buchtíka (STEM) a redaktora Jana Tvrdoně (Deník N). V úterý 5. března od 19 hodin.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Doprava

Studio N

Ekonomika, Podcast Studio N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější