Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Selhalo Německo v boji s koronavirem? Nejpřesnější odpověď je německé nejednoznačné „Jein“

Nejeden obyvatel Německa už má lockdownu plné zuby a viní z něj vládu Angely Merkelové (nápis Lockdownové šílenství zachytil fotograf na domovní zdi v berlínské čtvrti Schöneberg). Foto: ČTK/AP
Nejeden obyvatel Německa už má lockdownu plné zuby a viní z něj vládu Angely Merkelové (nápis Lockdownové šílenství zachytil fotograf na domovní zdi v berlínské čtvrti Schöneberg). Foto: ČTK/AP

Glosa Pavla Poláka: Německo prodlužuje současný lockdown o další měsíc. Po krátkém rozvolňovacím intermezzu duply spolkové země opět na brzdu. Zemi už zachvátila třetí vlna a deklarovaným cílem německé vlády je, aby trvala co nejkratší dobu. Tamní média píšou o chaotickém krizovém managementu, o selhání politických elit a neschopné organizaci. Českému čtenáři zní tato kritika nejspíš povědomě. Jen to spojení s Německem je poněkud překvapivé.

Ano, je to otázka perspektivy. Pohlíženo z Česka, které se horkotěžko snaží udržet hlavu nad vodou v pořadí už čtvrté vlně a jehož denní přírůstky nových infekcí mnohonásobně převyšují ty německé, je toto tvrdé účtování s německou vládou zarážející. V realitě české pandemické mizérie vypadá německý krizový management každopádně prozřetelně a bezmála ukázkově.

Od jara minulého roku vsadila vláda kancléřky Angely Merkelové na princip předběžné opatrnosti. Řada protikoronavirových opatření zůstala v platnosti i během relativně klidných letních měsíců, kdy se Česko chovalo, jako by žádný virus neexistoval. Německo sáhlo k tvrdému lockdownu až před Vánoci jako jedna z posledních zemí v Evropě, protože se ve spolkové republice šířila nákaza pomaleji než v ostatních zemích. Obavy, že by se mohl německý zdravotní systém zahltit, se ani náznakem nenaplnily.

Jenže Němci

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Glosa

Koronavirus

Německo

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější