Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Okamžitě zastavte stavbu, nebo budou sankce. USA tlačí na konec ruského plynovodu, čas se ale krátí

Americký ministr zahraničí Antony Blinken. Foto: Henry Romero, Reuters
Americký ministr zahraničí Antony Blinken. Foto: Henry Romero, Reuters

Američané chtějí uvalit sankce na firmy, které se podílejí na stavbě plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Evropy. Stavbu by rádi zastavili, ta už je ale z 95 % hotová.

Bidenova administrativa chystá uvalení sankcí na společnosti, které se podílejí na stavbě plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa.

„Kdokoli se podílí na výstavbě plynovodu Nord Stream 2, riskuje sankce a měl by okamžitě od práce na plynovodu odstoupit,“ stojí ve vyjádření amerického ministra zahraničí Tonyho Blinkena. Bidenova administrativa je zároveň rozhodnuta uplatnit sankce, které už byly schváleny v posledních dvou letech.

„Už několik vlád USA jasně řeklo, že plynovod (Nord Stream) je ruský geopolitický projekt s cílem rozdělit Evropu a oslabit její energetickou bezpečnost (…). Kdokoliv zapojený do plynovodu NS 2 riskuje uvalení amerických sankcí a měl by ihned práce na plynovodu ukončit.“ Z prohlášení amerického ministerstva zahraničí, 18. 3. 2021. Zdroj: State Department

Nový postih by se kromě společnosti Nord Stream 2 AG, která zastřešuje projekt výstavby, mohl týkat také firem zajišťujících pojištění, plavidla a stavební materiály, informuje agentura Bloomberg na základě anonymních zdrojů obeznámených s jednáními.

Výstavbu ze západních firem financují například

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Energetika

Rusko

USA

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější